„Rodzina 500+” to program rządowy realizowany od 2016 roku. Dotychczas świadczenie na pierwsze dziecko otrzymywały rodziny, które spełniały kryterium dochodu w wysokości 800 zł netto na jednego członka rodziny, zaś świadczenie na drugie i kolejne dziecko należało się wszystkim wnioskującym. Warunki zmieniły się w lipcu. - Świadczenie 500+ od 1 lipca jest na wszystkie dzieci, bez względu na dochód w rodzinie. W roku bieżącym, na koniec sierpnia, mamy złożonych 10 356 wniosków - mówi Marzena Szuleta, szefowa Biura Świadczeń Rodzinnych w Kaliszu. - W formie elektronicznej było złożonych 79% wniosków, czyli ponad 8 tysięcy, a pozostałe wnioski są to wnioski składane bezpośrednio w Biurze Świadczeń Rodzinnych lub za pośrednictwem poczty.
Liczba dzieci uprawnionych do korzystania z 500+ w Kaliszu wzrosła po 1 lipca o ponad 5 tysięcy. Wrażenie robią również kwoty, jakie co miesiąc trafiają do kaliskich rodzin.- Liczba dzieci zakwalifikowanych na dzień dzisiejszy do świadczenia 500+ w Kaliszu to jest 14 863. Porównując lata poprzednie, kiedy kwalifikowały się tylko dzieci ze względu na dochód lub drugie dziecko i kolejne, bez względu na dochód, to było około 9000, tak że wzrost jest duży – mówi Marzena Szuleta. - Do miesiąca czerwca, kiedy to realizowaliśmy pieniądze na podstawie poprzedniej, niezmienionej ustawy, miesięcznie do kaliskich domów trafiało około 4 220 000 zł, natomiast teraz, gdy wypłacamy świadczenia na podstawie nowej ustawy, bez względu na dochód, miesięcznie będziemy to około 8 milionów złotych.
Do końca roku 2019, uwzględniając wypłaty świadczenia na podstawie poprzedniej ustawy, do kaliskich rodzin może trafić nawet około 72 milionów złotych. Jak podkreśla Marzena Szuleta, w Kaliszu wszystkie uprawnione do 500+ rodziny otrzymują świadczenie w formie finansowej. Żadnej z rodzin nie zostało one zmienione na pomoc rzeczową.
Z ogólnopolskich badań wynika, że ponad 42% rodziców przeznacza środki ze świadczenia 500+ na edukację, zwłaszcza na zajęcia pozalekcyjne oraz naukę języków obcych. Z kolei 20% badanych oświadczyło, że pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby całej rodziny. Na kolejnych pozycjach znalazły się wakacje, podróże (po 22%), wycieczki szkolne, zielone szkoły (ok. 18%). Z kolei 15% ankietowanych środki z 500 plus jest gotowych przeznaczyć na zajęcia sportowe, a 13% na odzież. Na końcowych pozycjach z liczbą 4% znalazła się rozrywka i zabawki (0,5%).
Kamil Nowacki, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze