Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej zakłada współpracę regionalną. Już nie pojedyncze samorządy będą mogły starać się o pieniądze, ale całe obszary. Chodzi o projekty, które doprowadzą do ich rozwoju w zakresie m.in. komunikacji czy rynku pracy. Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym miasta i otaczające je gminy mogą wspólnie realizować działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
W pierwszej fazie nie wszystkie sąsiadujące z Kaliszem i Ostrowem gminy zostały ujęte, jednak ostatecznie porozumienie podpisały 24 jednostki samorządowe. - Nie ukrywam, że ja również angażowałem się w to, żeby jednak cała aglomeracja kalisko-ostrowska znalazła się w ZICIE, również gmina Gołuchów. Myślę, że najważniejsze jest to, że nie powinniśmy w tej aglomeracji kogoś wyróżniać poprzez wykluczenie, lecz właśnie łączyć, żeby ten teren równomiernie się rozwijał – mówi Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Środki, jakie współpracujące ze sobą samorządy otrzymają , będą zależne od liczby mieszkańców. Współpraca pozwoli pozyskać z Unii więcej pieniędzy niż do tej pory. Prawdopodobnie będzie to kwota sięgająca 300 mln złotych. - Niektóre gminy takie jak Gołuchów naturalnie wpasowują się w obszar funkcjonalny. Niektóre trochę mniej, ale trzeba zadbać o wszystkie, żeby w jakiś sposób uregulować przede wszystkim tę sferę komunikacyjną i rynek pracy - mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
Liderem w programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest miasto Kalisz, ale obszar działania wspólny dla aglomeracji kalisko – ostrowskiej. - Cieszę się, że rzeczywiście potrafimy na bok odłożyć tę naturalną różnicę interesów i znajdować to, co jest naszym wspólnym interesem dla rozwoju całego regionu tu i teraz – mówi Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Dzisiaj samorządowcy podpisali porozumienie, które reguluje zasady planowania i wdrażania współpracy między gminami. Kolejny krok to przygotowanie i uchwalenie strategii. - Na chwilę obecną trwają prace nad tym, w jaki sposób, na jakie projekty i na jakie priorytety inwestycyjne chcemy jako aglomeracja przeznaczyć te środki. Potem strategia zostanie uchwalona przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego wchodzącego w skład aglomeracji – tłumaczy Monika Otrębska – Juszczak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Przygotowana i uchwalona strategia zostanie przekazana do zaopiniowania do Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Decyzje, na co konkretnie aglomeracja kalisko-ostrowska przeznaczy pieniądze zapadną z końcem listopada.
Ewelina Samulak, MIK, fot. ES
Napisz komentarz
Komentarze