Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

80 lat temu w Morawinie… Rekonstrukcja nalotu niemieckich samolotów i walk Wojska Polskiego ZDJĘCIA

Naloty bombowe lotnictwa stylizowanego na Luftwaffe, szarża ułańska, rozbicie wozu pancernego, ucieczka mieszkańców Kalisza i Ostrowa, którzy w popłochu kierowali się w głąb kraju, by schronić się przed niemiecką agresją… Tak wyglądał 4 września 1939 roku w Morawinie, gdy niemieckie samoloty zbombardowały oddziały Wojska Polskiego - 25 Dywizji „Ziemi Kaliskiej”. W 80. rocznicę zrekonstruowano te wydarzenia. Niedzielne widowisko przyciągnęło tłumy.
80 lat temu w Morawinie…  Rekonstrukcja nalotu niemieckich samolotów i walk Wojska Polskiego ZDJĘCIA

Jak mówi nam Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków Kolonia, pomysł na zorganizowanie rekonstrukcji wydarzeń z września 1939 roku narodził się już dwa lata temu. Od idei do realizacji trzeba było pokonać wiele przeszkód i zająć się mnóstwem spraw organizacyjnych.  Gdy Stowarzyszenie Nasze Kaliskie pozyskało grant na to wydarzenie w ramach Lokalnej Grupy Działania przygotowania do wyjątkowych obchodów nabrały tempa. I tak 15 września mieszkańcy Gminy, okolicznych miejscowości, Kalisza i całego regionu mogli przenieść się w czasie…

Zanim odbyła się rekonstrukcja walk, w Morawinie przy pomniku pamięci oddano hołd poległym 4 września 1939 roku 39 żołnierzom Wojska Polskiego, 25 Dywizji „Ziemi Kaliskiej” Armii Poznań. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Cekowa, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem. W imieniu kaliszan i władz miasta hołd poległym oddał Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

O 14:00 przy drodze gminnej przy szkole podstawowej odbyło się widowisko, które przyciągnęło setki ludzi. Ciekawi wydarzenia ciągnęli z wszystkich stron i szybko wypełnili miejsce dla widzów. Nic dziwnego, bo była to pierwsza w regionie rekonstrukcja walki z września 1939 roku z użyciem lotnictwa.  - To jest  bardzo skomplikowana rzecz pokojarzyć grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają tradycję września 1939 roku. Samoloty mamy z Aeroklubu Przasnysz, z Pleszewa jest grupa rekonstrukcyjna, która jest spadkobierczynią Pułku Piechoty, który faktycznie brał tu udział w walkach i to on zestrzelił samoloty niemieckie tu w Morawinie. Mamy rekonstruktorów z Turku, Wielunia, mamy ułanów z Konina i udało się to pokojarzyć, niemal do ostatnich minut. Drżeliśmy czy te samoloty przylecą, bo jest dość silny wiatr – mówi nam Mariusz Chojnacki, wójt Cekowa-Kolonii.

Dzięki inicjatywie publiczność mogła przenieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały działania wojenne 80 lat temu. Zobaczyć i poczuć wszystkimi zmysłami. Był kilkukrotny nalot bombowy niemieckiego lotnictwa, szarża ułańska, rozbicie wozu pancernego, ucieczka mieszkańców, opatrywanie rannych w szpitalu polowym…. Co ciekawe, w uciekających cywilów wcielili się mieszkańcy gminy Ceków.

Wszyscy byli pod wrażeniem wiernego oddania tamtych wydarzeń, ich klimatu trwogi i ofiarności w walce o wolność ojczyzny.

Oprócz rekonstrukcji publiczność mogła odwiedzić piknik militarny, a wieczorem w kinie plenerowym obejrzeć film „303 Bitwa o Anglię”.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama