W obchodach wzięli udział samorządowcy z Kalisza, powiatu i województwa, parlamentarzyści, kombatanci, służby mundurowe i poczty sztandarowe. Kaliska straż miejska wystawiła posterunek honorowy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski. - Dziś w zadumie stajemy przed obeliskiem poświęconym ofiarom terroru na nieludzkiej ziemi, by pokazać, że pamiętamy o ludziach, dzięki którym jesteśmy, dzięki którym Polska nie zniknęła z mapy świata. Pamiętamy o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność – podkreślił.
Podczas uroczystości wysłuchano również hymnu Sybiraków. Następnie delegacje z pocztami sztandarowymi uroczyście przeszły do Sanktuarium św. Józefa, gdzie odbyła się msza św. celebrowana przez ks. prałata Jacka Plotę.
Dziś mija dokładnie 80 lat, od kiedy Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji zawarty między Polską a Rosją Sowiecką, wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. Działanie to było efektem tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie.
Sowieci zagarnęli obszar ponad 190 tys. km kw., co stanowiło ponad połowę powierzchni ówczesnej Polski. Aresztowanych zostało ponad 200 tysięcy polskich oficerów, policjantów i urzędników państwowych. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Na Wschodzie zamordowano prawie 22,5 tys. oficerów, Policjantów oraz urzędników. Do dziś nieznane są miejsca pochówku ponad 7 tysięcy z nich.
Karolina Bazan, źródło: wikipedia, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze