Fundamenty masztu to 9 sztuk głębokich pali fundamentowych o łącznej długości 128 m i ciężarze przekraczającym 3 tony oraz ponad 58 metrów sześciennych betonu. Pale powiązane są oczepem z żelbetu wykonanego ze 100 metrów sześciennych betonu i ponad 11 ton stali. Sama konstrukcja Masztu Wolności ma 60 metrów wysokości i waży prawie 40 ton. - Jest to pierwsza tego typu konstrukcja realizowana przez nasza firmę – mówi portalowi faktykaliskie.pl Marek Antczak, szef Firmy Budowlanej Antczak w Kaliszu. I dodaje, że to dla przedsiębiorstwa nie tylko wyzwanie, ale także nobilitacja. - To dla nas pewnego rodzaju wyróżnienie ze względu na symbolikę Masztu Wolności, który upamiętnia wydarzenia z 1944 r. i ludzi, którzy w patriotycznym zrywie przelali krew. Ta realizacja jest więc dla nas tym ważniejsza, że niesie ze sobą wartości dla obecnego i przyszłych pokoleń Polaków.
Konstrukcja Masztu powstawała w Hucie Cegielskiego w Poznaniu
Maszt Wolności to inicjatywa prywatna. Pomysłodawcami i fundatorami są Bogdan Kaczmarek i Artur Nowakowski, którzy postanowili w ten sposób oddać hołd wszystkim, dzięki którym Polska jest dzisiaj wolnym krajem. Projekt został przedstawiony władzom Warszawy w lipcu zeszłego roku, w przeddzień 69. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zyskał też przychylność Zarządu Związku Powstańców Warszawskich oraz Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.
Maszt muszą utrzymać tony betonu i stali
Konstrukcja stanęła na Rondzie Zgrupowania AK „Radosław” – w miejscu wybranym ze względu na swoją doskonałą ekspozycję u zbiegu ważnych arterii komunikacyjnych miasta, na styku trzech warszawskich dzielnic: Śródmieścia, Woli i Żoliborza, co zapewni odpowiednią widoczność i podkreśli symbolikę związaną z celem, jakiemu służy to przedsięwzięcie. Intencją fundatorów jest, aby każdego roku: od 1 sierpnia przez 63 dni – tak długo, jak trwało Powstanie Warszawskie - na maszcie powiewała flaga ze znakiem Polski Walczącej. Stosowne informacje dla przechodniów umieszczone będą na specjalnych trzech tablicach w formie ławek, nawiązujących do Powstania Warszawskiego i upamiętniających cel, dla którego Maszt został wzniesiony. Za ich realizację również odpowiada kaliska firma Antczak.
Moment stawiania Masztu
Maszt powstaje w 2014 r. z uwagi na przypadające teraz jubileusze, m.in. 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 25-lecia pierwszych wolnych wyborów. W jego odsłonięciu weźmie udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski.
MIK, fot. archiwum Masztu Wolności, FB Antczak
Napisz komentarz
Komentarze