O swoich planach Adam Borowiak poinformował prezydenta już w kwietniu br. Na emeryturę chce przejść w lutym 2020 r. W czwartek, 24 października Miasto ogłosiło konkurs na to stanowisko. Od kandydatów wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe, zwłaszcza w zakresie bibliotekoznawstwa, kulturoznawstwa bądź filologii polskiej, co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy związanej z kulturą, a także znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka oraz zjawisk w szeroko pojętej kulturze.
Oferty można składać do 10 grudnia 2019 r. (szczegóły w załączniku pod artykułem).
Adam Borowiak, ur. 23 grudnia 1952 r. w Zdunach k/Krotoszyna, wychowanek Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu (matura 1971), mgr prawa, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Od roku 1977 do 1992 pracował w Kaliskiej Drukarni Akcydensowej.
W latach 1992-98, asystent wojewody kaliskiego i dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego. Od 1999 do 2003 dyrektor ds. marketingu w Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta „EKO” w Kaliszu.
Inicjator, współzałożyciel i autor statutu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, w którym przez dziesięć lat pełnił obowiązki sekretarza, a od 2000 do 2017 r. jego prezes. Twórca i redaktor ilustrowanego biuletynu „Asnykowiec”. Autor koncepcji i redaktor wydawnictw: „Krajobrazy kulturalne kaliskiego”, oraz „Kaliskie - wieczne to wszystko nie przemija”.
Pomysłodawca spisania dziejów najstarszej kaliskiej szkoły. Członek komitetu redakcyjnego i autor haseł monografii „Szkoła Kaliska”, oraz „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”.
Współtwórca albumu „Kaliszanie”. Pomysłodawca i autor tomu „Dotknięcie czasu. Listy Asnykowców”. Zakupił do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka m.in. rękopis Józefa Szutkowskiego zatytułowany „Dzieje Kalisza w 1914 r.” i wydał go w formie książkowej. Ponadto zakupił najstarsze zachowane fotografie Kalisza sygnowane przez Jana Wilhelma Diehla, które opublikował pod pierwotnym tytułem „Album de Kalisch”.
Członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Za działalność społeczno-kulturalną odznaczony w 1993 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi R.P.
Laureat „Złotej Dziesiątki” plebiscytu „Kaliszanin 2003”. Nominowany do nagrody głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (2005).
Wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (2010 i 2018), srebrnym medalem LABOR OMNIA VINCIT przyznanym przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego (2013), Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Filatelistów (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków (2017).
MIK, źródło: MBP, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze