W swoim wystąpieniu, podczas uroczystej gali 19 listopada br., Bartosz Skaldawski - dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa i koordynator EDD w całym kraju, zwrócił uwagę na fakt, że przedsięwzięcie organizowane od 1992 r. jest obecnie największym na naszym kontynencie projektem społeczno-edukacyjnym, a także najważniejszym świętem dziedzictwa materialnego i niematerialnego.
Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu stowarzyszeń, instytucji, samorządów, a tym samym miejscowych społeczności, w kolejnych latach Europejskie Dni Dziedzictwa oferują interesujące, osadzone w historii poszczególnych regionów, wystawy, konkursy, koncerty, konferencje i spotkania tematyczne. Przyciągają one coraz większe rzesze uczestników. Tak było w Kaliszu, gdzie mogliśmy m.in. zwiedzić znane kaliskie przedsiębiorstwa Haft czy Runotex, odwiedzić Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Dyrektor NID podziękował organizatorom tegorocznej edycji EDD za pracę i wielkie serce włożone w przygotowanie tak różnorodnych imprez. Przez dwa weekendy września w prawie 400 miejscowościach we wszystkich województwach można było wziąć udział w około 1000 bezpłatnych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.
Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie wyróżnień organizatorom najciekawszych wydarzeń w 15 województwach. Ponadto, wyróżnienia specjalne otrzymały osoby szczególnie zaangażowane w popularyzację dziedzictwa w województwie wielkopolskim, wśród nich kaliszanka, Anna Woźniak, główny specjalista w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, która od ponad 20 lat koordynuje przygotowanie miejskiego programu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa i jest niezwykle aktywna w działaniach na rzecz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie historyczno-kulturowym naszego miasta.
WKST, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze