wtorek, 1 października 2024 09:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Metodą wychowawczą bicie, a główną zasadą „słuchać Niemców”. Wspomnienia wojenne w Telewizji Kalisz

Telewizja Kalisz wprowadziła kolejny program na swoją antenę. Tym razem redakcja sięga do historii miasta i jego mieszkańców. Sięga do zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Archiwum kilka lat temu razem z dziennikarzem Arkadiuszem Pacholskim nagrało cykl wywiadów z świadkami historii, głównie II wojny światowej, a dziś wiele lat od momentu powstania tych nagrań, będą one prezentowane na antenie TVK.
Metodą wychowawczą bicie, a główną  zasadą „słuchać Niemców”. Wspomnienia wojenne w Telewizji Kalisz

 

 
Kaliskie Archiwum Filmowe odc. 1

Premiera kolejnego programu za nami. Tym razem sięgamy do historii miasta, a przede wszystkim do historii jego mieszkańców. Z zasobów Archiwum Państwowe w Kaliszu odświeżamy wojenne wspomnienia kaliszan zebrane przez dziennikarza i pisarza Arkadiusz Pacholski w ramach Kaliskiego Archiwum Filmowego. W pierwszym odcinku wystąpił, nieżyjący od trzech lat Olech Podlewski. Dzięki współpracy z Archiwum Państwowe w Kaliszu historie kaliszan chronimy przed zapomnieniem. Kolejne odcinki w każdy poniedziałek na antenie 232 Multimedia Polska, a dzień później na fanpage Telewizja Kalisz i portalu faktykaliskie.pl

Opublikowany przez Telewizja Kalisz Poniedziałek, 2 grudnia 2019

Pierwszym bohaterem całej serii wywiadów jest Olech Podlewski, znany i ceniony w Kaliszu etnograf, były kierownik i dyrektor wielu instytucji muzealnych i kulturalnych.  Nie żyje od 3 lat, ale przed zapomnieniem Archiwum Państwowe zachowało jego wspomnienia z wojny. 1 września 1939 roku mały Olech miał pierwszy raz iść do szkoły. Polskiej, kaliskiej szkoły. Wybuchła wojna, a 6 – latek trafił do szkoły prowadzonych przez niemieckiego okupanta.  Bicie, terror i główna zasada wpajana polskim dzieciom: rozumieć i zawsze słuchać Niemców. Wspomnienia Olecha Podlewska prezentowane były na antenie Telewizji Kalisz w poniedziałek, a teraz możecie obejrzeć je u nas.

Ten odcinek otwiera cykl kilkudziesięciu takich spotkań ze świadkami historii.    - Są to osoby znane, nieznane, zwyczajne, ale opowieść każda jest naprawdę ciekawa, wstrząsająca, autentyczna i powie działałabym pozbawiona jakiejkolwiek cenzury  - zapowiada Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Drugi odcinek Kaliskiego Archiwum Filmowego  w najbliższy poniedziałek o 17.35 na antenie Telewizji Kalisz: kanał 232 sieci Multimedia Polska.

MS, fot. KAF


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama