Lekkoatletycze rekordy w hali przy Łódzkiej. Trzy medale młodzików UKS 12 Kalisz (ZDJĘCIA)

Ponad 300 zawodników rywalizowało w lekkoatletycznych Halowych Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików. Impreza odbyła się w sobotę w hali przy Łódzkiej. Trzykrotnie na podium stawali reprezentanci UKS 12 Kalisz.

Zawody były rekordowe zarówno pod względem frekwencji, jak i wyników. W szranki stanęło ponad 300 lekkoatletów z całej Wielkopolski, co przełożyło się na blisko 430 osobostartów. Stanowiło to nie lada wyzwanie dla organizatorów, ale sprostali mu należycie i w ciągu ośmiu godzin sprawnie przeprowadzili rywalizację w kilkunastu konkurencjach biegowych i technicznych. Samych serii eliminacyjnych biegu na 60 metrów było łącznie ponad 30.

- Poziom konkurencji skocznościowych wśród dziewczyn osiągnął niebotyczny poziom. Trener blokowy skoków PZLA Jarosław Jagaciak, który był obecny na imprezie, stwierdził, że wyniki uzyskane przez 14- i 15-letnie zawodniczki okazały się lepsze od rezultatów osiąganych na imprezach mistrzowskich w starszych kategoriach wiekowych. W zasadzie rywalizacja prawie we wszystkich konkurencjach odbywała się na bardzo wysokim poziomie - podkreśla Paweł Wiśniewski, kierownik zawodów.

W stawce uczestników nie zabrakło reprezentantów miejscowego UKS 12. Kaliszanie wywalczyli trzy medale. Dwa z nich padły łupem zawodniczek specjalizujących się w chodzie sportowym. Halową mistrzynią Wielkopolski młodziczek na dystansie 2 kilometrów została Emilia Wiśniewska, która osiągnęła znakomity wynik - 10:16.00, lepszy od jej poprzedniego już rekordu życiowego o 30 sekund. - Jak wartościowy jest to wynik, niech świadczy fakt, że w ubiegłym roku koleżanka klubowa Emilii, Amelia Błażejewska, dysponując życiówką na dwa kilometry 10.29, została złotą medalistką mistrzostw Polski w chodzie juniorek młodszych - cieszy się Paweł Wiśniewski, który w UKS 12 szkoli grupę chodziarzy. Drugie miejsce zajęła natomiast Paulina Tomaszewska (11:13.90). - Zważywszy że był to pierwszy start zawodniczki na tym dystansie, występ Pauliny należy uznać za genialny. Fachowcy już wróżą jej obiecującą karierę w tej konkurencji lekkoatletycznej - nie ukrywa trener Wiśniewski. Dorobek medalowy kaliskiego klubu uzupełnił Mikołaj Wojtczak, który zdobył srebro w biegu na 2000 m, uzyskując rezultat 7:22.46. - Zapewne wynik byłby lepszy, ale zawodnicy postanowili rozegrać walkę o medale na ostatnich 400 m - komentuje Paweł Wiśniewski.

Niewiele od podium dzieliło dwoje innych lekkoatletów z Kalisza. W biegu na 600 m czwarte miejsce zajęła Julia Goździewicz (1:56.51). Do brązowego medalu zabrakło jej zaledwie 0,21 s. Czwarty był też Ksawery Gomółka, który w biegu na 1000 m uzyskał czas 3:04.64, gorszy od trzeciego na mecie zawodnika o 0,30 s. Szóstą lokatę w rywalizacji na 1000 m młodziczek zajęła natomiast Klaudia Antkowiak, która wynikiem 3:38.80 poprawiła swoją "życiówkę".

Zmaganiom mistrzowskim towarzyszył lekkoatletyczny mityng dla młodszych i starszych roczników. Tu także świetnie spisali się przedstawiciele UKS 12. Rekordy życiowe poprawiali Amelia Błażejewska w chodzie na 2 km (10:12.28), Jan Rosiewicz w chodzie na 3 km (15:39.35), Marek Weber w biegu na 1000 m (2:55.31) oraz startujący w kategorii dzieci starszych Iga Golanowska w biegu na 600 m (2:11.73) i Szymon Kasprzak w biegu na 1000 m (3:32.00).