Stawirej boksował w Bułgarii

Aleksander Stawirej wziął udział w silnie obsadzonym 71. Międzynarodowym Turnieju Bokserskim "Strandżata". Na ringu w Sofii stoczył jedną walkę.

Dla reprezentacji Polski w boksie olimpijskim turniej w Bułgarii był pierwszym startem kontrolnym w tym roku. Podopieczni Iwana Juszczenki nie mogą go zaliczyć do udanych. Spośród czternastu polskich pięściarzy tylko jeden wygrał swój pojedynek. Był nim Ryszard Lewicki, który boksował w kategorii do 75 kg. Nie powiodło się między innymi Aleksandrowi Stawirejowi (kat. +91 kg). Zawodnik KS Ziętek Team Kalisz musiał uznać wyższość reprezentanta Ukrainy, Dmytro Łowczynskiego, przegrywając z nim na punkty, choć werdykt sędziów nie był jednogłośny (4-1 na korzyść rywala).

Lepiej na ringu w Sofii radziła sobie żeńska kadra Polski, która wywalczyła dwa brązowe medale. Zdobyły je Kinga Szlachcic (kat. 57 kg) i Karolina Koszewska (kat. 69 kg).

Turniej "Strandżata" stanowił dla biało-czerwonych jeden z etapów przygotowań do zmagań kwalifikacyjnych na IO w Tokio. Zawody, podczas których przedstawiciele krajowego boksu powalczą o upragnione paszporty olimpijskie, odbędą się w marcu w Londynie.