Oficjalnie program startuje dziś. W Światowym Dniu Pluszowego Misia. Jednak pluszaki już wcześniej trafiły do komend na terenie całego województwa. - Dwa misie, które otrzymała kaliska komenda znalazły już nowy dom. Zostały podarowane dwóm kilkulatkom, którzy brali udział w zdarzeniu drogowym – mówi sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Program jest pilotażowy i będzie realizowany na terenie Wielkopolski. - Policjanci, podczas interwencji domowych bądź wypadków drogowych z udziałem dzieci, będą przekazywać najmłodszym pluszowe misie. Każdy miś ubrany jest w koszulkę, na której znajduje się numer zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz numery alarmowe policji (997 oraz 112). Misie zostały zakupione ze środków przekazanych przez MSW, w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej” oraz przez Rzecznika Praw Dziecka – informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Miś ma łagodzić skutki nieszczęśliwych wydarzeń, w jakich biorą udział najmłodsi. Każde traumatyczne zdarzenie wyciska piętno na psychice dziecka i skutkuje w dorosłym życiu. Z badań wynika, że maskotka pozwala dziecku poczuć się bezpieczniej.
- Natychmiastowe dostarczenie dziecku takiej zabawki pozwala na odwrócenie jego uwagi od przeżywanej traumy. Wówczas pojawia się szansa, że młody człowiek skoncentruje się na owym przedmiocie. Takie obserwacje oraz wnioski z nich płynące dały życie nowej inicjatywie, która polega na przekazaniu ofierze-dziecku pluszowego przyjaciela i miłej zabawki - misia, który pomoże przestać myśleć o przykrym wydarzeniu – dodaje mł. insp. Andrzej Borowiak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Program został opracowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Inicjatywa to uzupełnienie obecnie realizowanych praktyk policyjnych na rzecz małoletnich ofiar przestępstw.
AW, zdjęcia KWP w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze