Projekt „Kaliskie Archiwum Filmowe” realizowany jest od 2013 r., dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kalisz Literacki”. Dotychczas zrealizowano dwie edycje projektu, a nagrane filmy prezentowane były w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu podczas uroczystej premiery, lekcji archiwalnych dla młodzieży lub też w zaciszu pracowni naukowej. Teraz placówka chce udostępnić je szerszej publiczności. – Na naszej stronie internetowej zamieszczono fotografie, biografie bohaterów oraz nagrania wspomnień: Olecha Podlewskiego, Kazimiery Kludzińskiej i Lucyny Kwiatkowskiej. W przyszłym roku, zdjęcia bohaterów tegorocznej edycji zastąpimy pełnymi, około 20-minutowymi nagraniami - mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Ciekawostką jest to, że w tym roku na udzielenie wywiadów zgodzili się m. in. Państwo Janina i Władysław Kościelniakowie, Mieczysław Wiśniewski, Jerzy Dembny, Henryk Drapiński, Halina Zdziubany, Józef Suda, Franciszek Kalafarski, Emilia Balcerzak i Halina Sadowska. Inicjatywa jest skierowana m. in. do młodzieży i nauczycieli szkół z regionu kaliskiego. Mamy nadzieję, że zapoznanie się z filmami z zeszłorocznej edycji w sieci, zachęci młodych kaliszan do odwiedzenia Archiwum Państwowego, gdzie do końca roku są realizowane lekcje archiwalne w oparciu właśnie o najnowsze nagrania.
Archiwum udostępniło na razie wspomnienia: Kazimiery Kludzińskiej, Lucyny Kwiatkowskiej, Olecha Podlewskiego i Sławomira Gzowskiego.
Zapisy przyjmowane są drogą telefoniczną (62/767 10 22) lub mailową ([email protected]). Sam projekt będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Realizatorzy tym razem zajmą się rejestracją wspomnień dotyczących okresu powojennego. Wszystkie filmy wejdą w skład zasobu Archiwum jako materiały audiowizualne.
A tymczasem te już nakręcone można znaleźć na stronie www.archiwum.kalisz.pl, , w zakładce „Kaliskie Archiwum Filmowe” . Równolegle od niedawna funkcjonuje też konto Archiwum w serwisie YouTube. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „Archiwum Państwowe w Kaliszu” lub „Kaliskie Archiwum Filmowe”, także można uzyskać dostęp do nagrań. Docelowo serwis będzie wzbogacany o nowe produkcje.
MIK, fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze