Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ligi przedmiotowe online

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, opiekunowie dydaktyczni podprojektów edukacyjnych Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, dostosowali pracę zespołów uczniowskich i nauczycieli-opiekunów do modelu nauki zdalnej. Największym przedsięwzięciem w sensie organizacyjnym, było przemodelowanie podprojektu edukacyjnego Ligi Przedmiotowe.
Ligi przedmiotowe online

Do tej pory 24 szkoły ponadpodstawowe rozgrywały Ligi z 4 przedmiotów (j. polski, matematyka, geografia, historia) w 8-osobowych zespołach uczniowskich podczas transmisji online. W każdej rundzie wybrane 3 osoby z zespołu ustalały odpowiedź na zadane przez komisję pytanie. Transmisja Lig Przedmiotowych odbywała się dzięki zakupionemu w ramach Projektu nowoczesnemu sprzętowi do wideokonferencji. Szkoły uczestniczące w Projekcie łączyły się z Green Studio zlokalizowanym w ODN w Poznaniu w ustalonym w harmonogramie rozgrywek czasie i konkurowały o pierwsze miejsce w rankingu. Z powodu zawieszenia zajęć lekcyjnych oraz nałożonych ograniczeniach w poruszaniu się, opiekun dydaktyczny podprojektu Ligi Przedmiotowe, Pan prof. Sebastian Paczos z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostosował dotychczasową formę Lig Przedmiotowych do trudnej sytuacji. Wraz z inżynierami zatrudnionymi w Projekcie wypracowali system połączeń bezpośrednich z uczniami oraz system podglądu rozgrywek, dla pozostałych uczniów z zespołu uczniowskiego i nauczycieli prowadzących, na kanale YouTube.

Projekt „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” wspierał opiekunów dydaktycznych w procesie przejścia na zdalne nauczanie udostępniając do ogólnego użytku system wideokonferencyjny TrueConf, dzięki któremu każda szkoła w Projekcie, za pomocą założonego konta, może przeprowadzać spotkania z uczniami zdalnie, poza siecią szkolną. Obecnie system udostępniany jest również dla szkół spoza Projektu.

Dodatkowo Platforma Edukacyjna zbudowana na potrzeby podprojektów edukacyjnych została rozszerzona o komponent „cyfrowalekcja.pl”, który umożliwia budowanie przez nauczyciela lekcji z tekstów, filmów, ilustracji i innych materiałów cyfrowych, a następnie przekazanie uczniom gotowego materiału tzw. „kolekcji” do nauki. Platforma umożliwia nauczycielowi przygotowanie i przeprowadzanie testów wiedzy
z danego tematu. Mogą z niej korzystać bezpłatnie wszystkie szkoły w Wielkopolsce. Obecnie z platformy cyfrowalekcja.pl korzysta ponad 2500 użytkowników z 30 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do obu inicjatyw szkoły mogą przystępować bezpłatnie.

Informacje o tym jak się rejestrować na platformie cyfrowalekcja.pl oraz uzyskać dostęp do systemu TrueConf znaleźć można na stronie Projektu – www.csw2020.com.pl oraz profilu na portalu Facebook – Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2020.

Materiał sponsorowany. Foto, video: WTK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama