Zdaniem Jana Mosińskiego takie działania dyrekcji polskich szkół prowadzą nie tylko do dezorganizacji pracy w placówkach oświatowych, ale także są niezgodne z prawem. - Mamy tutaj do czynienia z uporczywym niewypłacaniem pracownikowi wynagrodzenia, które mu przysługuje z tytułu wykonywania zadań nieodpłatnych, które nazywamy doraźnym zastępstwem. One powinny być traktowane jak godziny nadliczbowe poza pensum obowiązującym – mówi Jan Mosiński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa.
Krajowa sekcja „Solidarności” ma powołać specjalny zespół, który ma przeanalizować tego rodzaju nieprawidłowości, a wyniki analiz przedstawić Ministerstwu Edukacji Narodowej. Z konkretami czy bez – związkowcy będą protestować przeciwko takiemu traktowaniu pracowników oświaty. Jutro na znak protestu szkoły, także w Kaliszu, mają wywiesić flagi. Związkowcy domagają się także podwyżek nauczycielskich pensji o 9%.
Południowo-wielopolska „Solidarność” przygotowuje się także do obchodów 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia o 12:00 przedstawiciele „S” złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na kaliskim więzieniu przy ul. Łódzkiej. Tego samego dnia o 19:00 w Kościele oo. Jezuitów zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Z kolei 14 grudnia o godzinie 17:00 w dolnym kościele przy ul. Polnej 8 odbędzie się wieczór poezji z czasów stanu wojennego pod tytułem “Poeta pamięta…”. Wiersze wyrecytuje kaliski aktor Piotr Bigora. Akompaniować mu będzie Sławomir Pielas. W solidarnościowe obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego włączyły się także Ostrów Wielkopolski i Pleszew.
Mirosława Zybura, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze