Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa motocykli w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ZDJĘCIA

To z pewnością nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku można podziwiać kolekcję motocykli z prywtanych zbiorów Piotra Olczaka, mieszkańca Opatówka.
Wystawa motocykli w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ZDJĘCIA

Na wystawę składa się 14 motocykli będących  własnością rodziny Olczaków. Inicjatorem kolekcji był Władysław Olczak, który nabył pierwszy  motocykl marki „Pannonia”. Później dokupił jeszcze motorower „Komar”. I tak to wszystko się zaczęło.

Syn Grzegorz ukończył klasę ślusarsko-mechaniczną w Kaliszu. Początkowo  prowadził gospodarstwo ogrodnicze, ale później ze względu na zdrowie przekształcił się w przedsiębiorcę spożywczego. Był prawdziwym pasjonatem i entuzjasta dwukołowców. Zgromadził ich około 50  różnych modeli. Pierwszymi były „Komar” i „WSK 125”. Często nabywał je mocno zniszczone, które następnie sam restaurował i reperował, mając do tego prawdziwy talent. Marzył o stworzeniu muzeum motocykli.

Po Grzegorzu Olczaku opiekunem kolekcji został jego syn Piotr. On również ukończył tę samą szkołę w Kaliszu, co ojciec. Dodatkowo praktykę odbył u Stefana Smolarza – rekonstruktora bryczek. To dzięki uprzejmości Piotra Olczaka można oglądać te wspaniałe pojazdy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Wystawione są następujące egzemplarze: Csepel 125, SHL M04 (wersja warszawska), WFM –M06, Simson SR – 1, Simson AWO Sport, Simson Sr – 2E, SHL M11, Junak M10, Komar MR232, SHL M17 Gazela, Pannonia T5, Jawa Babetta, MZ TS150, Romet Pony M2. Wystawie towarzyszy folder okolicznościowy, a ekspozycję można zwiedzać do końca października.

MIK, fot.: Michał Marszałkowski/Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Niech Fakty Kaliskie napiszą do tych polityków, że jest ustawa o ochronie krajobrazu i aby zdjęli swoje banery i nie zapomnieli o zawiezieniu ich do pszoka bo nie wolno wyrzucać tekstyliów do kosza. Dajcie reportaż czy wyrzucą do pszoka jak to wymyślili aby ludzie to robili. Zapytajcie także do konserwatora zabytków Kalisza dlaczego nie nakazał zdjęcia tych szmat?Data dodania komentarza: 10.04.2025, 11:44Źródło komentarza: Graffiti i zniszczone plakaty. Policja wciąż szuka tych wandaliAutor komentarza: ccccTreść komentarza: Co planowanymi bulwarami nad Prosną koło teatru. Powsał mały bulwarek koło restauracji KTW i cisza. Może najpierw wypadało by skończyć tą inwestycję.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Duża inwestycja na rzece. Zmieni się nabrzeże ProsnyAutor komentarza: goscTreść komentarza: szkoda placu zabaw dla dzieci ....... ale coz bedzie plac dla starszych dzieci ja przygarne za darmo ten stol do ping-pongData dodania komentarza: 10.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Wielka „budowla” powstanie w parku! Nie ma takiej w całym regionieAutor komentarza: DriverTreść komentarza: w takim miejscu powinna powstać restauracja / hotel aby rozruszać ten teren. krajobrazowo pięknie, wkomponować tam architektonicznie pasujący obiekt i będzie superData dodania komentarza: 10.04.2025, 10:09Źródło komentarza: Duża inwestycja na rzece. Zmieni się nabrzeże Prosny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama