Reklama
Reklama
Reklama

Dzieje miasta od korzeni po współczesność. Piwnice i wieża ratuszowa nową atrakcją Kalisza ZDJĘCIA

To wędrówka od korzeni, czyli piwnic przez wieki – ekspozycje zlokalizowane na różnych kondygnacjach - po współczesność, czyli rzut okiem na Kalisz z góry. Mieszkańcy najstarszego polskiego miasta, ich goście i turyści od soboty niezwykłość dziejów grodu nad Prosną mogą poznawać, odwiedzając ratusz, a konkretnie jego piwnice i wieżę. Po kilkumiesięcznym remoncie stały się nowoczesnymi przestrzeniami, którym sentymentu dodaje tematyka ekspozycji.
Dzieje miasta od korzeni po współczesność. Piwnice i wieża ratuszowa nową atrakcją Kalisza ZDJĘCIA

Zaczyna się od przywitania w hallu kaliskiego ratusza. Każdy kto postanowi udać się na wędrówkę po zakamarkach gmachu stojącego w samym sercu miasta, na dzień dobry usłyszy hejnał i kilka słów od kaliskiego hejnalisty, którego oglądamy w herbie.

Kolejny punkt to piwnica, a tam Szlak Bursztynowy z multimedialną mapą i ciekawostkami z nim związanymi oraz niewątpliwą atrakcją - wozem rzymskim, który przed laty, z okazji 1850-lecia naszego miasta, stał na Głównym Rynku i przypominał, że Kalisia była ważnym punktem na trasie wędrówek kupców z południa po złoto Bałtyku, czyli bursztyn. Ten też znajdziemy na ekspozycji.

Piwnica to sporo zabawy – wirtualna księga, puzzle czy dywan, które pozwalają wędrować przez dzieje i wydarzenia. A do tego sala zabaw, w której przede wszyscy najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, jak kiedyś żyło się w Kaliszu. Jest też tajemnicze pomieszczenie z sufitem z butelek. Czemy służyło? Trzeba sprawdzić samemu. A wychodząc z ratuszowych podziemi, warto wybić sobie złotą monetę z wizerunkiem budynku, datą i napisem Kalisz.

I można iść wyżej. Hall trzeciego piętra magistratu to ekspozycja w ratuszowej wieży – tutaj dociera winda zamontowana w siedzibie władz miasta, z której mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. Znajdują się tutaj monitory, na których można zobaczyć cztery strony świata – ten sam widok rozprzestrzenia się przed tymi, którzy dotrą na taras widokowy.

Jest też sporo o Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, bo remont i stworzenie multimedialnej ekspozycji ze szczyptą sentymentu był możliwy dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym, z których Miasto pozyskało ponad 2 miliony złotych. A cały projekt to Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny, z którego udało się otrzymać ponad 6 milionów złotych. – Kilka miesięcy wytężonych prac i otwieramy piwnicę, wieżę i taras widokowy o walorach historycznych – powiedział tuż przed pierwszym zwiedzaniem Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. – Otwieramy wieżę i piwnicę na mieszkańców i turystów. I będzie to duża atrakcja, bo ekspozycja jest nowoczesna, multimedialna i wielokrotnie zaskakująca. Poznamy dzieje Kalisza od czasów najdawniejszych po współczesne.

Pierwszy poziom wieży ratuszowej to Kalisz książęcy i Kalisz królewski. Historia pierwszej lokalizacji grodu, jego przeniesienie w obecne miejsce i rozwój od lokacji po wielki pożar w 1792 roku. Kolejny krok to zatopienie się w Kalisz wielokulturowy, Kalisz – miasto otwarte na inne nacje, inne religie, których przedstawiciele przez wieki budowali miasto i które miały wpływ na jego rozwój i wielowymiarowość. Stąd artefakty przybliżające wyznawców największych religii: judaizmu, prawosławia i chrześcijaństwa. Tutaj warto wyjaśnić, że informacje – pisane na ścianach, czy w formie puzzli lub projekcji pojawiających się na monitorach – zapisane są na heksagramie, który przypomina gwiazdę z herbu Kalisza, Gwiazdę Dawida, ale też plaster miodu - symboliczne połączenie wielkich religii, wielkich społeczności i ciężkiej pracy. - Praca organiczna, praca wielu mniejszości i nacji, która pozwoliła, by miasto rozwijało się w harmonii, łącząc wiele wątków – dodaje Radosław Sapieja z Centrum Informacji Turystycznej, który jest też przewodnikiem po ekspozycji.

Kolejne piętro to już czasy nam bardzo bliskie – wiek XIX i wiek XX. Rozwój miasta i wielka pożoga I wojny światowej, czyli zburzenie miasta, które oglądamy na zdjęciach i przy dźwiękach ustawionej tutaj armaty. – Nasz ekspozycja to nie jest wycieczka stricte historyczna. Chcieliśmy pokazać dzieje miasta, wykorzystując najważniejsze fakty i wydarzenia oraz osoby, by pokazać to, co nasze i wyjątkowe – dodaje Agata Wierzejska z Urzędu Miasta Kalisza.

Jest też oczywiście miejsce na kaliskie zegary. W wieży ratuszowej znajduje się mechanizm urządzenia, które mieszkańcom odlicza czas. – Tutaj poznajemy dzieje tego zegara, ale też możemy przyjrzeć się innym znajdującym się na terenie miasta – wyjaśnia Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. – Oczywiście jest też możliwość poznania kaliskich zegarmistrzów, a nawet całych rodów, jak w przypadku rodziny Stilterów.

Wędrówka kończy się na tarasie widokowym. Żeby spojrzeć na panoramę miasta – tego najstarszego i tego już całkiem nowego oraz rozrastających się obrzeży Kalisza, a nawet sięgnąć wzrokiem znacznie dalej – trzeba pokonać 205 schodów. Cały czas towarzyszą nam wymalowane na ścianach postacie związane z Kaliszem z różnych okresów jego historii. 

Bilety na zwiedzanie można kupować online. Żeby odbyć wędrówkę do najdawniejszych czasów do współczesności potrzeba około godziny – tyle trwa zwiedzanie z przewodnikiem, które będzie odbywać się do momentu zagrożenia koronawirusem. Docelowo spacer od piwnic po taras widokowy zwiedzający będą odbywać samodzielnie. Oczywiście obecnie każdy zwiedzający musi mieć zakryty nos i usta, a na dłoniach rękawice.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Pan Dyrektor dostał super nagrodę na koniec roku. Pewnie za zlikwidowanie następnych oddziałów. W Kaliskim szpitalu nie ma lekarzy bo Dyrektorowi na tym nie zależy. Zostają tylko ci którzy boją się dyrektora. Dr Grzelak rozwalił 2 kaliskie szpitale z długami 40 milionów złotych zlikwidował ordynatorow, teraz są tylko kierownicy oddziałów. Dyrektor Kołaciński zredukował cześć długu i obniży jakość leczenia na maxa. Nic tylko płakać nad kaliskim szpitalem. Ostrów przejmie resztę oddziałów i tam będziemy jeździć. GDZIE SĄ WŁADZE MIASTA KALISZA. CZY MAJA ZAMIAR INTERWENIOWAC DO POZNANIA, ZEBY NIE LIKWIDOWAC ODDZIAŁÓW TYLKO OTWIERAC NOWE? To ciekawe, że w Ostrowie są lekarze a u nas ich brakuje. Ale w Ostrowie Dyrektor szpitala lekarzy szanuje . U nas im się mówi, że jak się nie podoba to mogą się zwolnić. Przykład - Oddział Psychatryczny w Kaluszu. Dokład to zrobił Pan Dyrektor . Właśnie dlatego młodzi lekarze uciekają za granicę . Oj biedny ten Kalisz.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:31Źródło komentarza: Wielkie ZMIANY w kaliskim szpitalu. Ważny proces rozpoczęty!Autor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: I ZNOWU TO SAMO WRACA ?????Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:21Źródło komentarza: WOŚP w Kaliszu. Co wystawia na licytację Krystian Kinastowski?Autor komentarza: wieś tańczy, bawi się i śpiewaTreść komentarza: cdData dodania komentarza: 22.01.2025, 16:07Źródło komentarza: Straciła panowanie i poszła na ,,czołówkę''. Dwie osoby trafiły do szpitalaAutor komentarza: wujTreść komentarza: Będziemy mieli "wyższy poziom leczenia"! Jakże się cieszę ! Oczywiście tak "wspaniała" kadra zarządzająca szpitalem pozostanie. Muszę na swego starego opla dać logo ferrari aby popędził jak rakieta !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:31Źródło komentarza: Wielkie ZMIANY w kaliskim szpitalu. Ważny proces rozpoczęty!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama