Kaliszanie już mieli okazję zobaczyć lalki pochodzące ze zbiorów Anny Ziembińskiej. W ubiegłym roku były prezentowane w czasie Święta ul. Niecałej. Jednak wtedy do naszego miasta zawitała niewielka cześć bogatej i bardzo urozmaiconej kolekcji. Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie przygotowało wystawę, na której można zobaczyć aż 170 lalek.
- Najstarsze lalki woskowe pochodzą z 1860 roku. Z końca XIX wieku jest kilka eksponatów – mówi Danuta Kulig z Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie. – Do tego dochodzi bogata kolekcja przedwojennych. Można zobaczyć lalki z fabryki Adama Szrajera w Kaliszu czy celuloidowe z Częstochowy.
Prezentowana jest też bogata kolekcja lalek, które przywędrowały do Anny Ziembińskiej z różnych stron świata. Te nie zawsze służyły do zabawy. Na wystawie można zobaczyć np. lalki rytualne, ale i pierwsze modele lalki Barbie. Patrząc na zgromadzoną w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie kolekcję, można też prześledzić trendy w modzie, ale także zmieniających się kanonach piękna tych zabawek.
- Każda z tych lalek jest niezwykła. Poprzez strój, ale i mechanizmy. Mamy lalki, które tańczą, śpiewają, mówią do nas po francusku. Do tego wszystkiego wystawę wzbogaciły przedmioty, które urozmaicają zabawę lalkami np. wózki – dodaje Danuta Kulig.
W każdej z sal, w których można oglądać lalki umieszczono też zdjęcia z różnych lat przedstawiające dzieci z ulubionymi zabawkami. Wystawa, którą otwarto na początku grudnia cieszy się niezwykłą popularnością i ostrzeszowskie muzeum odwiedzają miłośnicy lalek z całego regionu. Dodatkową atrakcją jest możliwość dotknięcia i przytulenia niektórych eksponatów. „Świat lalek” będzie dostępny do 22 lutego.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze