Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fortepiany i pianina w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ZDJĘCIA

We wrześniu nastąpi inauguracja Roku Rodziny Fibigerów. Przy tej okazji warto zajrzeć do Opatówka, gdzie w Muzeum Historii Przemysłu znajduje się pięć instrumentów muzycznych wyprodukowanych w Fabryce Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”.
Fortepiany i pianina w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ZDJĘCIA

W zabytkowym wnętrzu pierwszego piętra Muzeum jest wyeksponowana kolekcja fortepianów i pianin. Gromadzone od początku powstania placówki, czyli od 1981 r., opracowywane naukowo przez prof. Beniamina Vogla, poddawane renowacji, są prawdziwą perłą podziwianą przez zwiedzających. Stanowią namacalny dowód rozwoju rodzimego rzemiosła w tym zakresie, kunsztu warsztatów, które te wspaniałe dzieła sztuki tworzyły.

Kolekcja jest również pewnego rodzaju historycznym zapisem oraz przeglądem tak możliwości wytwórczych, jak i mistrzostwa artystycznego firm, produkujących fortepiany i pianina na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Zbiór może ułatwić historykom, producentom, studentom uczelni muzycznych prześledzenie poszczególnych etapów rozwoju instrumentów, zobaczyć, jak postęp nauki i techniki wpływał na ich konstrukcję i brzmienie. W Roku Rodziny Fibigerów może zainteresować mieszkańców Kalisza, a także turystów swoim bogatym dorobkiem.

Opracowany przez prof. Beniamina Vogla katalog „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” przyczyni się do popularyzacji wiedzy na ten temat.

Na zdjęciach instrumenty (firmy Fibiger), które znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

1. Fibiger Arnold, 1938-39 nr 20011 ˗ fortepian
2. Fibiger Arnold, 0k. 1902 r. nr 2715 ˗ fortepian
3. Fibiger Arnold, ok. 1933 r. nr 18274 ˗ pianino
4. Fibiger Arnold, ok. 1903-1905 r. nr 2958 ˗ pianino
5. Fibiger Arnold, 1895 r. nr 1698 ˗ pianino

MIK, fot. Waldemar Kielichowski ©Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 22 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: elfTreść komentarza: Jak rodzice dostaną 500- tyś. kary to im się odechce niszczenia czegokolwiek . Dzisiaj banery a jutro twój dom albo samochód. Tylko "trzepnięcie" po kieszeni powstrzyma wandali przed niszczeniem czyjegoś mienia !!!!!!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:20Źródło komentarza: Niewiarygodne, kto zniszczył materiały wyborcze. Policja już ich zatrzymałaAutor komentarza: KTreść komentarza: Należy wprowadzić obowiązkowe rozmowy z psychologiem w każdej szkole, przedszkolu oczywiście każde dziecko samo z psychologiem . Pod kątem molestowania. Przynajmniej raz w roku. To może pozwoli szybciej łapać tych potworów i pomagać pokrzywdzony.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:17Źródło komentarza: ,,Ejakulat na obrazie Jana Pawła II''. Lekarz i organista zabawiali się w kościeleAutor komentarza: Wariant nr 9Treść komentarza: Ciekawe, do planowanej budowy bajpasa dla linii kolejowej w Kaliszu nie są brane pod uwagę jakiekolwiek protesty kaliszan i prośby aby realizowali wariant nr 9 ale jak chodzi o drogę to zaraz słuchają?Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:07Źródło komentarza: Co z rozbudową DK25? Będą kolejne opóźnieniaAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Politycy czują się bezkarni i śmiecą nasz piękny Kalisz! Te plakaty powinny być zdejmowane i odsyłane pocztą na koszt polityków! Dlaczego zasłaniacie nasze miasto? Gdzie jest konserwator zabytków Kalisza? Dlaczego policja nie wlepia mandatu politykom za śmiecenie? Aż 22 banery, no ludzie! Spróbuj ty robaczku powiesić swoje banery na ulicy a oddział GROM zapuka do twoich drzwi wyrywając drzwi z zawiasów!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:03Źródło komentarza: Graffiti i zniszczone plakaty. Policja wciąż szuka tych wandali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama