List z informacją, jak będą przebiegać konsultacje i dlaczego są organizowane, trafił do każdego domostwa w gminie. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się drogą tradycyjną, czyli zagłosować na kartce i wrzucić ją do urny ustawionej w Urzędzie Gminy, ale też elektronicznie. W konsultacjach wzięło udział niewiele ponad 10% z ponad 7 tysięcy mieszkańców. Około 60% z nich była za przywróceniem praw miejskich. – Mieszkańcy nie włączyli się w te konsultacje zbyt chętnie, ale to co udało nam się uzyskać jako wyniki pozwoliło stwierdzić, że większość była na „tak” – mówi Iwona Michniewicz, wójt, a w przyszłości burmistrz Koźminka.
Konsultacje społeczne to jeden z wielu punktów, które aspirujące do miana miasta miejscowości muszą wypełnić, by wniosek uznać za kompletny. Warunków jest w sumie sporo. Zaczynając od charakteru i układu urbanistycznego z wyraźnie wyodrębnionym centrum, przez działalność gospodarczą, która w większości nie jest związana z rolnictwem, po liczbę mieszkańców, czy uwarunkowania historyczne. – Król Kazimierz oddawał miasteczko Koźminek w ręce Bartosza Wezenborga herbu Tur 500 lat temu – przypomina Iwona Michniewicz. – To miejscowość o niezwykłych walorach historycznych, miejscowość przepiękna, która ma znacznie więcej, niż szereg małych miasteczek w Polsce, czyli ma piękny rynek, ma też tożsamość wkomponowaną w pamięć mieszkańców, gdzie ludzie do dzisiaj mówią - mimo że nie jesteśmy 150 lat miastem - że „jadą do miasta na zakupy”, w rozumieniu, że jadą do Koźminka. Mamy rozpoznawalne targowisko. Mamy wiele rzeczy, które mówią, że warto wrócić do historii i tworzyć nową jako miasto.
Dodatkowym argumentem, by ponownie ubiegać się o prawa miejskie był fakt, że gmina nic na tym nie straci. Wójt zapewnia, że opłaty zostaną na tym samym poziomie, a będąc miastem, Koźminek może sięgnąć po środki dla małych ośrodków, a nie przekraczając liczby ludności jako miasteczko 5 tysięcy, a jako gmina 10 tysięcy - jednocześnie może sięgnąć po pieniądze dla wsi.
Koźminek prawa miejskie stracił w trakcie zaborów. Była to kara władz carskich za udział w powstaniu.
Projekt rozporządzenia nadającego Koźminkowi status miasta pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. W sumie 1 stycznia 2021 roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast:
Kamieniec Ząbkowicki (w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim),
Goraj (w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim),
Kamionka (w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim),
Sochocin (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim),
Solec nad Wisłą (w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim),
Wiskitki (w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim),
Dubiecko (w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim),
Wodzisław (w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim),
Budzyń (w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim),
Koźminek (w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim)
AW, zdjęcia arch.
Napisz komentarz
Komentarze