Zuzia podwójnie ozłocona. Cztery medale lekkoatletów UKS 12 w Mistrzostwach Wielkopolski (ZDJĘCIA)

Zuzanna Duster zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Wielkopolski do lat 16 w lekkiej atletyce. Na podium tej imprezy stawały też biegaczki UKS 12 Kalisz – Julia Goździewicz i Klaudia Antkowiak.

Utalentowana podopieczna Marcina Małeckiego ma dopiero 14 lat, ale nie od dziś z powodzeniem rywalizuje ze starszymi od siebie zawodniczkami. Tak też było w minioną niedzielę w Poznaniu. Kaliszanka sięgnęła najpierw po złoto w rzucie dyskiem, bijąc wynikiem 34,98 m życiówkę. – Jest to siódmy wynik w Polsce wśród młodziczek w kategorii U16 i zarazem najlepszy rezultat w roczniku 2006. Zuzia spisała się w tym konkursie fantastycznie, trzykrotnie przekraczając 34 metry. Ma wielki talent do rzucania. Cztery z sześciu prób było dalszych od jej poprzedniego rekordu życiowego. Uzyskany wynik daje jej prawo startu w Mistrzostwach Polski do lat 16, które pod koniec miesiąca odbędą się w Słupsku. Będzie tam jedną z najmłodszych uczestniczek. W ogóle w rzutach to rzadki widok, gdy w rocznikowych mistrzostwach kraju startuje młodsza zawodniczka. Zuzia pojedzie tam przede wszystkim po naukę, zobaczy, jak wygląda taka impreza mistrzowska, a przy okazji na pewno postara się o sympatyczny wynik, z którego wszyscy będziemy szczęśliwi – podkreśla trener Małecki.

W stolicy Wielkopolski uczennica SP nr 1 w Kaliszu wywalczyła też tytuł mistrzowski w pchnięciu kulą. W ostatniej kolejce uzyskała znakomity rezultat 10,17 m, który jest jej nowym rekordem życiowym. O krok od medalu w tej konkurencji była druga z kaliszanek, Paulina Paceś. Po próbie na 9,91 m (życiówka) była przez moment druga, ale ostatecznie sklasyfikowana została na nielubianym przez sportowców czwartym miejscu. W rzucie dyskiem uczennica V LO uplasowała się na piątej lokacie (24,52 m – rekord życiowy).

– Obie dziewczyny spisały się świetnie. Mnie osobiście bardzo cieszy wynik Pauliny, gdyż nawet na treningach tak daleko nie pchała, a Zuzia jak w końcu trafi w kulę to pchnie zapewne jeszcze dalej – uważa Marcin Małecki. – Pamiętajmy, że trenujemy na zużytym kole do rzutu dyskiem, które kilka lat temu sami zrobiliśmy, kole bez klatki zabezpieczającej i dlatego na zawodach najpierw każe zawodnikom wejść do takiego koła, by się zapoznali z czymś, co wszędzie jest normalnością, a w Kaliszu niestety nie. Zarówno Zuzia, jak i ja zrobimy wszystko, by w przyszłym roku wywalczyć medal Mistrzostw Polski. Może wtedy doczekamy się profesjonalnej rzutni do dysku i oszczepu – dodaje szkoleniowiec miotaczy UKS 12.

W konkurencjach biegowych kaliszanki dołożyli dwa kolejne krążki. Julia Goździewicz była druga w biegu na 600 m z kapitalnym rezultatem 1.42.39 (rekord życiowy), a Klaudia Antkowiak zdobyła brąz w biegu na 2000 m z wynikiem 7.41.19. Obie zawodniczki są pierwszoklasistkami w II LO, a trenuje je Paweł Wiśniewski.

Tuż za podium w Poznaniu uplasował się Ksawery Gomułka, który startował w biegu na 600 m, ale również poprawił swój rekord życiowy i obecnie wynosi on 1.35.09. Na szóstym miejscu bieg na 1000 m ukończył natomiast Mikołaj Wojtczak (3.07.13). Obaj lekkoatleci trenowani są przez Waldemara Olszynę.

Wysoko plasował się ponadto Bartosz Przybylak. W rzucie oszczepem uczeń SP nr 1 w Kaliszu uzyskał 27,58 m, zajmując szóstą lokatę. Z kolei w rzucie dyskiem był ósmy z rekordowym dla siebie wynikiem 25,01 m.

Kolejny start kaliscy lekkoatleci mają w planach 13 września. Tego dnia też pojadą do Poznania, gdzie odbędą się zawody makroregionalne w kategorii do lat 16.