Ogólnopolskie uroczystości dożynkowe będą połączone z odpustem w pólkowskim Sanktuarium, które jest wyjątkowe ze względu na architekturę, ale też słynący z cudów obraz Matki Boskiej, który umieszczony był w ołtarzu świątyni wybudowanej w 1711 roku. Msza święta rozpocznie się punktualnie w południe, a nabożeństwo dziękczynne odprawi abp Stanisław Gądecki.
Tradycyjnie po mszy świętej dożynkowej odbędzie się ceremoniał obrzędowy, który przygotowują lokalne zespoły ludowe. Jego integralnym elementem jest korowód i prezentacja wieńców uplecionych z zebranych w tym roku zbóż, owoców, warzyw i kwiatów oraz dzielenie się chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych plonów. Będzie też okazja do prezentacji regionalnej żywności. Takie zadanie otrzymały koła gospodyń wiejskich z południowej Wielkopolski.
Ogólnopolskie Święto Wdzięczności Polskiej Wsi zainicjował przed dwoma laty premier Mateusz Morawicki, który zamierza też uczestniczyć w uroczystościach w Bralinie pod Kępnem. - Tym świętem chce podziękować rolnikom i mieszkańcom wsi za trud ich pracy na roli i kultywowanie tradycji polskiej wsi – wyjaśnia Andżelika Możdżanowska, europosłanka PiS z regionu kępińskiego, która zapewnia, że uroczystości odbędą się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
Pierwsze takie dożynki zorganizowano w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, kolejne odbyły się w Kolnie na Podlasiu. Tegoroczne uroczystości w większości gmin i powiatów zostały odwołane lub ograniczają się do mszy dziękczynnych, w których bierze udział minimalna liczba osób – przedstawicieli rolników oraz władz samorządowych. W tym roku zrezygnowano m.in. ze Święta Plonów Powiatu Kaliskiego, których współgospodarzem miała być gmina Mycielin. Być może w październiku odbędzie się reaktywowany przed kilku laty objazd dożynkowy po gminach powiatu. Także władze województwa wielkopolskiego postanowiły nie ryzykować i odwołać dożynki wojewódzko – diecezjalne, których gospodarzem miał być powiat ostrzeszowski.
AW, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze