ASF to wirusowa i szybko przenosząca się choroba świń, która najczęściej ma ostry przebieg. Tak jak w przypadku stada w Łaszkowie w gminie Blizanów. Zwierzęta zaczęły tam padać w piątek, co zaniepokoiło właściciela stada, dlatego wezwał weterynarza, a ten po objawach stwierdził, że być może to właśnie afrykański pomór świń. - Lekarz, który obsługuje to gospodarstwo stwierdził upadki i ronienia u macior. Sekcyjnie też zostały wykazane zmiany anatomopatologiczne, stąd nasze podejrzenie wystąpienia danej choroby - wyjaśnia Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu. - Kiedy my weszliśmy do tego gospodarstwa było tam 120 sztuk świń. W tej chwili jest tam 106, czyli 14 sztuk już padło.
Aktualnie trwa oczekiwanie na wyniki badań próbek pobranych od świń z gospodarstwa w Łaszkowie, dlatego na razie mowa o podejrzeniu ASF. Jeśli przypuszczenia zostaną potwierdzone całe stado zostanie zlikwidowane. - Koszty są ogromne, natomiast to choroba zwalczana z urzędu i państwo rekompensuje wszystkie straty. Kiedy stado zostanie zlikwidowane będzie przeprowadzona wycena i zgodnie z wyceną rolnik dostanie rekompensatę - dodaje Miłosz Bąkowski. - Robimy dochodzenie epizootyczne i dopiero przeanalizowanie całej sytuacji pozwoli nam stwierdzić, skąd ta choroba przyszła.
- Dotychczas padło 14 sztuk - mówi Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu
Polska z afrykańskim pomorem świń walczy od wielu lat. W tym roku na terenie całego kraju – to dane na początek września – odnotowano ponad 80 ognisk ASF, o niespełna połowę więcej niż w 2019 roku. Jednak w naszym regionie choroby jak do tej pory nie było.
Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
AW, fot. pixabay.com, autor
Napisz komentarz
Komentarze