Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uporządkowali teren wokół Diabelskiego Kamienia ZDJĘCIA

Jest pozostałością po potrójnym kultowym kamiennym kręgu. A ze względu na zdobiącą go rzeźbę jest też unikatem na skalę kraju – Diabelski Kamień, jak nazywany jest przez mieszkańców Wtórku w powiecie ostrowskim, to ważne miejsce dziedzictwa kulturowego i spacerów oraz wycieczek, dlatego miłośnicy historii oraz leśnicy uporządkowali teren wokół głazu.

Głaz znajduje się w lesie koło Bagateli w okolicach Wtórku. Przez mieszkańców nazywany jest Diabelskim Kamieniem, co ma związek z legendami przekazywanymi przez pokolenia o tym, w jaki sposób kamień znalazł się w okolicy. Jednak prowadzone przed laty wykopaliska w tym miejscu potwierdziły, że głaz to pozostałość po lodowcu, a dla przodków było to miejsce kultu. - Jest to pozostałość po potrójnym kamiennym kręgu, który widoczny był jeszcze w XIX wieku – wyjaśnił w trakcie prac porządkowych Sebastian Przybylski, naukowiec, który w 2013 roku badał to miejsce. - Głaz został ustawiony tutaj celowo i był elementem kręgu służącego jako miejsce kultu. Był też miejscem podejmowania ważnych decyzji dla plemienia.

Wokół największego głazu widoczne są też pomniejsze. Całość to pozostałości po tzw. kulturze pomorskiej z IV w. p.n.e. I co ważne oraz niespotykane – na najwiekszym znajduje się wyrzeźbiona twarz człowieka, co jest niespotykane w skali kraju.

Diabelski Kamień jest miejscem wycieczek szkolnych, miłosników archeologii i historii oraz lokalnych mieszkańców i cekawych dawnych legend. I część z odwiedzających las w Bagatelii pozostawia po sobie "pamiątki", dlatego grupa Historyczny Wtórek i Leśnictwo Wtórek wraz z ochotnikami teren uprzatnęli, a przy okazji uczestnicy akcji wysłuchali opowieści o tym, jaką rolę dla przodków pełnił krąg. - Każdy uczestnik na zakończenie prac otrzymał "Mapę dziedzictwa kulturowego gminy Ostrów Wielkopolski", wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich oraz Stowarzyszenie Qltura21 - podkreśla jeden z inicjatorów prac Marcin Fleischer.

AW, Anna Woźnica, UmiG w Ostrowie Wielkopolskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: CncTreść komentarza: W tych Emiratach Sieradzkich ?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Wypadek z udziałem sześciorga dzieci ZDJĘCIAAutor komentarza: FEUTreść komentarza: Te autobusy to są tak potrzebne jak tusk Polsce.Baranina w Kaliszu ma się dobrze.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 04:38Źródło komentarza: „Przyjechało” 299 mln zł! Pieniądze dla Kalisza, Ostrowa, Konina, WrześniAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Przypomniałem sobie nazwisko gościa od historii i PNOSu-Henryk Nowakowski.Nazwiska kobitek od fizy i gegry uleciały z pamieci.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:42Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkęAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Niektóre tylko nazwiska kojarzę,inne są mnie zupełnie obce.Za moich czasów dyrem był Jerzy Goździelewski, Wanda Plebańska uczyła mnie matmy-ona zarazem wówczas była dyrem zaocznego liceum,Adela Przybył polaka,natomiast drugą profesorką od biologii była Stanisława Dębowska-ona zmarła jakoś latem ubr.Nazwiska gościa od ruskiego nie pamiętam lecz wszyscy przezywali go Koniu,wysoki,przygarbiony,stale nas pouczał,że mówimy po polsku rosyjskimi słowami.Niezbyt pamiętam nazwisko chemiczki ale było ona żoną znanego lekarza dziecięcego mieszkającego bodajże na ul.Grodzkiej i na pewno miała na imię Lesława!To wszystkie nazwiska jakie przez tyle at zapamiętałem bez zaglądania w indeks.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:21Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkę
Reklama