Głaz znajduje się w lesie koło Bagateli w okolicach Wtórku. Przez mieszkańców nazywany jest Diabelskim Kamieniem, co ma związek z legendami przekazywanymi przez pokolenia o tym, w jaki sposób kamień znalazł się w okolicy. Jednak prowadzone przed laty wykopaliska w tym miejscu potwierdziły, że głaz to pozostałość po lodowcu, a dla przodków było to miejsce kultu. - Jest to pozostałość po potrójnym kamiennym kręgu, który widoczny był jeszcze w XIX wieku – wyjaśnił w trakcie prac porządkowych Sebastian Przybylski, naukowiec, który w 2013 roku badał to miejsce. - Głaz został ustawiony tutaj celowo i był elementem kręgu służącego jako miejsce kultu. Był też miejscem podejmowania ważnych decyzji dla plemienia.
Wokół największego głazu widoczne są też pomniejsze. Całość to pozostałości po tzw. kulturze pomorskiej z IV w. p.n.e. I co ważne oraz niespotykane – na najwiekszym znajduje się wyrzeźbiona twarz człowieka, co jest niespotykane w skali kraju.
Diabelski Kamień jest miejscem wycieczek szkolnych, miłosników archeologii i historii oraz lokalnych mieszkańców i cekawych dawnych legend. I część z odwiedzających las w Bagatelii pozostawia po sobie "pamiątki", dlatego grupa Historyczny Wtórek i Leśnictwo Wtórek wraz z ochotnikami teren uprzatnęli, a przy okazji uczestnicy akcji wysłuchali opowieści o tym, jaką rolę dla przodków pełnił krąg. - Każdy uczestnik na zakończenie prac otrzymał "Mapę dziedzictwa kulturowego gminy Ostrów Wielkopolski", wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich oraz Stowarzyszenie Qltura21 - podkreśla jeden z inicjatorów prac Marcin Fleischer.
AW, Anna Woźnica, UmiG w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze