Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyróżnienia dla pleszewian. Święto Wdzięczności Polskiej Wsi z udziałem premiera ZDJĘCIA

„Zasłużony dla Rolnictwa”, „Medal 100-lecia odzyskania niepodległości” czy promesa na budowę boiska sportowego – to wyróżnienia, jakie otrzymał Pleszew z rąk premiera i ministra rolnictwa podczas ogólnopolskich dożynek, które odbywały się w Wielkopolsce. A w trakcie biesiady, po uroczystościach, o atrakcje dla najmłodszych uczestników Święta Wdzięczności Polskiej Wsi zadbali uczniowie z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.

Ogólnopolskie dożynki odbywające się pod nazwą Święta Wdzięczności Polskiej Wsi, to pomysł premiera Mateusza Morawieckiego, który był jednym z gości niedzielnych uroczystości na Pólku pod Kępnem. Rządowe Święto Polonów rozpoczęła msza święta w tamtejszym Sanktuarium Maryjnym, którą odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki. Tradycyjnie po nabożeństwie uczestnicy dożynek - przedstawiciele rządu, samorządów, władz kościelnych  oraz zaproszonych artystów ludowych w utworzyli korowód, który zakończył się przed sceną, gdzie odbyły się typowe dla tego święta obrzędy oraz występy.

W trakcie Święta Wdzięczności Polskiej Wsi prezes rady ministrów i towarzyszący mu przedstawiciele resortów rolnictwa i rodziny wręczyli zasłużonym rolnikom z regionu odznaczenia, a organizacjom społecznym działającym na wsiach medale. Samorządy otrzymały promesy. Wśród nich znaleźli się pleszewianie.

Grzegorz Winiecki z Taczanowa Drugiego otrzymał honorowe odznaczenie z rąk ministra rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”. Jest on młodym rolnikiem z gminy Pleszew, ale niezwykle prężnie działającym. Prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo o powierzchni 50 ha. Uprawia zboża, hoduje bydło. Ma stadninę koni, które są jego ogromną pasją. 

„Medal 100-lecia odzyskania niepodległości” odebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczkowie – najstarsze działające nieprzerwanie na terenie gminy Pleszew. Jego historia zaczęła się ponad 70 lat temu, a do dziś tworzy ją około 30 pań. W ich imieniu odznaczenie odebrała szefowa KGW Grażyna Rupiczak.

KGW Kuczków i trzy inne koła z terenu gminy: Grodzisko, Marszew i Pacanowice prezentowały ponadto swoją działalność gościom dożynek. Można było skosztować pleszewskich specjałów wykonanych przez gospodynie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się chleb ze smalcem w różnych odmianach i kiszonym ogórkiem, placek drożdżowy, tradycyjne wielkopolskie sałatki oraz dziczyzna.

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew otrzymał także promesę w kwocie 216 tys. zł z przeznaczeniem na budowę boiska wielofunkcyjnego w Sowinie Błotnej. Czek odebrała sołtys Romana Adamek.  

Jedną z atrakcji dożynek był piknik rodzinny. Stworzenie miejsca, gdzie najmłodsi aktywnie, kreatywnie i bezpiecznie spędzą czas powierzono młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które podlega pod ministerstwo zainstalowało m.in. mini miasteczko dla dzieci, które stanowiło bezpieczny plac zabaw. Ponadto w namiocie czekało na wszystkich mnóstwo niespodzianek. Chętni mogli rysować, wyklejać, robić sobie rodzinne zdjęcia, czy nawet skorzystać z wizyty u fryzjera, który czesał każdego chętnego malucha. Oczywiście nasze stoisko odwiedził pan premier Mateusz  Morawiecki wraz z panią minister Marleną Maląg – powiedziała  Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum w Pleszewie.

Święto Wdzięczności Polskiej Wsi zostało zorganizowane trzeci raz.

AW, UMiG w Pleszewie, CkiW OHP w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: CncTreść komentarza: W tych Emiratach Sieradzkich ?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Wypadek z udziałem sześciorga dzieci ZDJĘCIAAutor komentarza: FEUTreść komentarza: Te autobusy to są tak potrzebne jak tusk Polsce.Baranina w Kaliszu ma się dobrze.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 04:38Źródło komentarza: „Przyjechało” 299 mln zł! Pieniądze dla Kalisza, Ostrowa, Konina, WrześniAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Przypomniałem sobie nazwisko gościa od historii i PNOSu-Henryk Nowakowski.Nazwiska kobitek od fizy i gegry uleciały z pamieci.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:42Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkęAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Niektóre tylko nazwiska kojarzę,inne są mnie zupełnie obce.Za moich czasów dyrem był Jerzy Goździelewski, Wanda Plebańska uczyła mnie matmy-ona zarazem wówczas była dyrem zaocznego liceum,Adela Przybył polaka,natomiast drugą profesorką od biologii była Stanisława Dębowska-ona zmarła jakoś latem ubr.Nazwiska gościa od ruskiego nie pamiętam lecz wszyscy przezywali go Koniu,wysoki,przygarbiony,stale nas pouczał,że mówimy po polsku rosyjskimi słowami.Niezbyt pamiętam nazwisko chemiczki ale było ona żoną znanego lekarza dziecięcego mieszkającego bodajże na ul.Grodzkiej i na pewno miała na imię Lesława!To wszystkie nazwiska jakie przez tyle at zapamiętałem bez zaglądania w indeks.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:21Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkę
Reklama