W wideokonferencji uczestniczył główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, jego zastępca Mirosław Welz, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, wicewojewoda Aneta Niestrawska, przedstawiciele służb weterynaryjnych, samorządu, policji, straży pożarnej, wojsk obrony terytorialnej, wojewódzkiego sztabu wojskowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz kół łowieckich.
- Najważniejszym zadaniem dla polskiej weterynarii i służb jest ustalenie przyczyn, w jaki sposób i kto doprowadził do pojawienia się ogniska ASF na terenie powiatu kaliskiego. To sytuacja kuriozalna, bowiem nie było przypadków padłych dzików u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie - podkreślił główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, zgodnie z zaleceniami głównego lekarza weterynarii, przeprowadzi we współpracy ze służbami weterynaryjnymi ponowną akcję informacyjno-szkoleniową dla rolników. Ich celem jest ochrona i podniesienie standardów bioasekuracji. Do ich prowadzenia zaproszone zostaną ośrodki doradztwa rolniczego oraz wielkopolska izba rolnicza.
- Gwarantuję, że wspólne działania wszystkich służb będą koncentrowały się na zabezpieczeniu tego regionu przed rozprzestrzenianiem się ASF, a wydane rekomendacje zostaną jak najszybciej zrealizowane. Nasza dobra współpraca rządu z samorządem również w tym trudnym dla wielkopolskiego rolnictwa czasie będzie prowadzona - deklarował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
Aktualnie, jak poinformował Andrzej Żarnecki - wojewódzki lekarz weterynarii, dokonano zabicia świń w ognisku w gospodarstwie w miejscowości Łaszków, gmina Blizanów liczącego 131 sztuk świń. Prowadzone są dalsze działania inspekcji powiatowej związane chociażby z odkażeniem terenu, na miejscu pracuje zespół dochodzeń epizootycznych przy głównym lekarzu weterynarii. Inspekcja weterynaryjna dokona pobrań próbek z gospodarstw kontaktowych oraz znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ogniska.
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wyda rozporządzenie określające obszar zakażony oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Jego wprowadzenie narzuca ograniczania w sprzedaży świń, ich transporcie, nakłada też obowiązki dotyczące bioasekuracji.
W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano 48 ognisk ASF. Żadne nie wystąpiło w Wielkopolsce. W 21 przypadkach odmówiono wypłaty odszkodowań z uwagi na chociażby złe zarządzenie personelem, czy nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Od początku roku w Wielkopolsce do tej pory stwierdzono 5 ognisk ASF. Wygaszono 2 ogniska ASF.
RED za wojewoda wielkopolski
Napisz komentarz
Komentarze