Pracownik, który w 2015 roku nie skorzysta z ani jednego dnia urlopu i nie będzie chorować przepracuje 252 dni. Przez pozostałe 113 będzie odpoczywać. Ale to absolutne minimum: weekendy oraz święta ustawowo wolne od pracy; 6 z nich przypada w sobotę lub niedzielę, a 7 w dni robocze. W przyszłym roku osoby zatrudnione na etacie otrzymają dodatkowe dwa dni wolnego za święta wypadające w soboty.
Pierwsza okazja do przedłużenia sobie weekendu nadarzy się już na przełomie 2014 i 2015 roku, bowiem spora grupa pracowników bierze wolne między 1 a 6 stycznia (Święto Trzech Króli). Ci, którzy zaczynają odpoczynek już od Bożego Narodzenia, w przyszłym roku przy takiej konfiguracji będą odpoczywać aż 13 dni. Wystarczy wziąć zaledwie 5 dni urlopu i odebrać sobie 1 dzień za przypadający w sobotę pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Już w styczniu, przy 2 dniach urlopu, odpoczywać będziemy przez 6
Kolejne świąteczne dni przypadają dopiero w kwietniu. Przy okazji Wielkanocy za dużo jednak nie odpoczniemy, bowiem to sobota, niedziela i poniedziałek (4-6 kwietnia). Również długi weekend majowy nie będzie atrakcyjny. Dni od 1 do 3 maja to okres od piątku do niedzieli.
Kwiecień i maj nie dadzą nam okazji do dłuższego wypoczynku
Pierwsza okazja do przedłużenia sobie urlopu przypadnie dopiero w latem, przy okazji Bożego Ciała. 4 czerwca wypada w czwartek, tak więc biorąc 1 dzień wolnego odpoczniemy przez 4.
Czerwiec, jak co roku, to okazja do 4-dniowego wypoczynku przy 1 dniu urlopu
1 dodatkowy dzień wolnego będziemy mogli odebrać sobie za święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które przypada w sobotę 15 sierpnia. Później musimy zaczekać do listopada. Niestety dzień Wszystkich Świętych wypada w niedzielę, ale już Święto Niepodległości w środę. Tak więc biorąc dodatkowe 2 dni (9 i 10 listopada) lub 4 dni urlopu (także 12 i 13 listopada) będzie mogli odpoczywać nawet przez 9 dni.
Najlepiej zapowiada się listopad. To szansa na 9 dni wolnego przy 4 dniach urlopu
W grudniu mamy szansę na 7-dniowy wypoczynek, biorąc 3 dni urlopu i odbierając 1 za przypadające w sobotę święto Bożego Narodzenia
MIK, fot. autor
Dni ustawowo wolne od pracy w 2015 roku:
1 stycznia (czwartek) - Nowy Rok
6 stycznia (wtorek) - Święto Trzech Króli
5 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
6 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc
1 maja (piątek) - Święto Pracy
3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
11 listopada (środa) - Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie
26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie
Napisz komentarz
Komentarze