Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciuchcia wróciła do Pleszewa - miasta, gdzie nadal można podróżować koleją wąskotorową ZDJĘCIA i WIDEO

Była jednym z ostatnich wyprodukowanych w Polsce parowozów wąskotorowych. W Pleszewie otrzymała nowe życie i profesję - fotomodelki. Po gruntownej renowacji, niemal 30- tonowy skład powrócił na historyczny dworzec, z którego nadal odjeżdżają pociągi o węższym niż standardowy rozstawie kół.

Pleszew to bodaj jedyne miasto w Polsce, w którym  funkcjonują regularne a nie turystyczne, całoroczne przewozy pasażerskie koleją wąskotorową. Linia, traktowana jako kolej miejska i podmiejska, dowozi pasażerów na normalnotorowy dworzec główny. Po drodze posiada kilka przystanków.  W roku 2019 przetransportowała na trasie Pleszew - Kowalew aż 20 tysięcy pasażerów. 

Samorządowcy Miasta i Gminy Pleszew, na przekór postępującemu od końca lat 80. procesowi degradacji kolei wąskotorowych, w ciągu ostatnich lat zainwestowali w rewitalizację dworca oraz parowozowni ponad 15 mln złotych. Oprócz stacji, ulokowano tam również dom kultury oraz bibliotekę. 

Jednym z ostatnich akcentów rewitalizacji obiektów był powrót lokomotywy z węglarką, zabranej do renowacji pół roku temu. Parowóz PX48-1907 wyprodukowany został w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Choć nie jeździ od lat, zdobi dworzec i przypomina dzieje pleszewskiej wąskotorówki. Sama konstrukcja lokomotywy na myśl przywołuje raczej lata przedwojenne, ale była jednym z ostatnich egzemplarzy opuszczających ówczesną fabrykę im. Feliksa Dzierżyńskiego.

Odnową składu na zlecenie Miasta i Gminy Pleszew zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej w Środzie Wielkopolskiej. Przywrócone zostało m.in. oryginalne malowanie. Atrakcją są również świecące reflektory. Kosztująca 150 tys. zł renowacja zewnętrzna parowozu uczyniła  z niego pleszewską atrakcję.

Spektakularny montaż ciuchci wraz z węglarką odbył się w środę 16 września. Obiekt jest w całości podświetlony, co robi jeszcze większe wrażenie po zmroku.  Przed aktami wandalizmu parowóz chroni monitoring.

Zapraszamy do odwiedzin w PPL!

AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: CncTreść komentarza: W tych Emiratach Sieradzkich ?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Wypadek z udziałem sześciorga dzieci ZDJĘCIAAutor komentarza: FEUTreść komentarza: Te autobusy to są tak potrzebne jak tusk Polsce.Baranina w Kaliszu ma się dobrze.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 04:38Źródło komentarza: „Przyjechało” 299 mln zł! Pieniądze dla Kalisza, Ostrowa, Konina, WrześniAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Przypomniałem sobie nazwisko gościa od historii i PNOSu-Henryk Nowakowski.Nazwiska kobitek od fizy i gegry uleciały z pamieci.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:42Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkęAutor komentarza: absolwentTreść komentarza: Niektóre tylko nazwiska kojarzę,inne są mnie zupełnie obce.Za moich czasów dyrem był Jerzy Goździelewski, Wanda Plebańska uczyła mnie matmy-ona zarazem wówczas była dyrem zaocznego liceum,Adela Przybył polaka,natomiast drugą profesorką od biologii była Stanisława Dębowska-ona zmarła jakoś latem ubr.Nazwiska gościa od ruskiego nie pamiętam lecz wszyscy przezywali go Koniu,wysoki,przygarbiony,stale nas pouczał,że mówimy po polsku rosyjskimi słowami.Niezbyt pamiętam nazwisko chemiczki ale było ona żoną znanego lekarza dziecięcego mieszkającego bodajże na ul.Grodzkiej i na pewno miała na imię Lesława!To wszystkie nazwiska jakie przez tyle at zapamiętałem bez zaglądania w indeks.Data dodania komentarza: 6.01.2025, 22:21Źródło komentarza: ,,Zapamiętamy Jej ogromną życzliwość''. III LO w Kaliszu żegna wieloletnią nauczycielkę
Reklama