Rekordy i medale młodzików UKS 12. Dobry prognostyk przed mistrzostwami Polski (ZDJĘCIA)

Za tydzień lekkoatleci UKS 12 Kalisz wezmą udział w mistrzostwach Polski młodzików (U16). Ostatnim sprawdzianem formy przed tą imprezą były dla nich Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. W Poznaniu młodzi kaliszanie wielokrotnie bili rekordy życiowe, a cenne medale wywalczyła Zuzanna Duster.

Podopieczna Marcina Małeckiego sięgnęła po srebro i brąz. Cenniejszy krążek zdobyła w swojej koronnej konkurencji, czyli w rzucie dyskiem. W najlepszej próbie uzyskała 36,42 m, poprawiając życiówkę aż o 144 cm. – To szósty wynik w kraju w kategorii do lat 16 i zarazem zdecydowanie pierwszy w gronie 14-latków – podkreśla trener Małecki. Jego zawodniczka stanęła też na ostatnim stopniu podium w pchnięciu kulą. Tu także ustanowiła rekord życiowy – wynikiem 10,25 m.

– Zuzia będzie reprezentowała nasz klub na mistrzostwach Polski do lat 16 w Słupsku. Jedzie tam po naukę, ma zobaczyć, jak wygląda impreza mistrzowska. Ona jest rok młodsza od rywalek, więc na pewno nie mamy presji na wynik. A jeśli coś przyjemnego z tego wyjdzie to będzie na nasz plus – przyznaje trener Małecki.

W tych samych konkurencjach, co Zuzanna Duster, startowała również Paulina Paceś. W dysku była piąta (25,94 m), a w kuli szósta (9,86 m). – Paulina trenuje z nami dopiero od czterech miesięcy. W rzucie dyskiem po raz kolejny poprawiła rekord życiowy – dodaje szkoleniowiec UKS 12, który jest także zadowolony z postawy kolejnego ze swoich podopiecznych, Bartosza Przybylaka. W Poznaniu dwukrotnie bił on rekordy życiowe. Oszczep posłał na odległość 30,50 m (wynik lepszy od poprzedniego rekordu o prawie trzy metry), a dyskiem rzucił 26,39 m.

W konkurencjach biegowych kaliszanie również notowali wartościowe rezultaty. Julia Goździewicz przebiegła 600 m w czasie 1.41.83, co przełożyło się na szóste miejsce. – Należy dodać, że rywalizacja w tej konkurencji stała na niesamowicie wysokim poziomie, a medalistki tej imprezy będą za tydzień ubiegać się o medale mistrzostw Polski – zaznacza trener Paweł Wiśniewski. Druga z jego podopiecznych Klaudia Antkowiak pokonała dystans 2000 m w czasie 7.39.14 i zajęła 8. lokatę. – Obie zawodniczki zdobyły punkty we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, klasyfikowanym przez Ministerstwo Sportu – cieszy się szkoleniowiec.

Punkty zdobyli również podopieczni trenera Waldemara Olszyny. Mikołaj Wojtczak był dziewiąty w biegu na 1000 m z czasem 3.05.43, a Ksawery Gomułka zajął dziesiątą pozycję w biegu na 600 m (1.35.83).

Dla młodych lekkoatletów był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Polski młodzików, które już za tydzień odbędą się w Słupsku. – O tym, kto w nich wystartuje, zadecyduje tegoroczny ranking wynikowy. Już dziś śmiało można powiedzieć, że kaliska ekipa będzie najliczniejsza w historii – informuje Paweł Wiśniewski.