Atak na ostatnim kilometrze. Kaliszanka Amelia Błażejewska medalistką mistrzostw Polski w chodzie

W świetnym stylu Amelia Błażejewska wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorek młodszych w chodzie sportowym. Miejsce na podium zapewniła sobie dzięki skutecznemu finiszowi.

52. PZLA Mistrzostwa Polski juniorów młodszych (U18) odbyły się w Radomiu. Spośród reprezentantów UKS 12 Kalisz największe nadzieje związane były ze startem chodziarzy. Jedną z kandydatek do czołowych lokat na dystansie pięciu kilometrów była Amelia Błażejewska. Kaliszanka nie zawiodła i nad Prosnę wróciła z brązowym medalem.

Chód juniorek młodszych okazał się jedną z najbardziej emocjonujących konkurencji trzydniowego czempionatu. O początku mocne tempo narzuciła liderka krajowych list Magdalena Czwojdrak (Orkan Środa Wlkp.), która długo utrzymywała kilkudziesięciometrową przewagę nad główną faworytką Magdaleną Żelazną (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Zgodnie z przewidywaniami, już po trzecim kilometrze stało się jasne, że właśnie między tymi lekkoatletkami rozegra się walka o tytuł mistrzowski. Ostatecznie wygrała Żelazna, przed Czwojdrak. Niemniej emocji przyniosła jednak rywalizacja o brązowy krążek. Włączyła się w nią Amelia Błażejewska. Początkowo kaliszanka szła w grupie pościgowej na dziewiątej lokacie. Potem oderwała się od niej, a za nią podążyła Olga Krzyżanowska (STS Pomerania Szczecinek). Na czwartym kilometrze podopieczna trenera Pawła Wiśniewskiego przeżywała trudne chwile, tracąc do rywalki 6-7 metrów. Na szczęście w końcówce zachowała więcej sił od swojej konkurentki, dogoniła ją, a następnie finiszowała na upragnionym trzecim miejscu.

– Amelia zaatakowała na ostatnim kilometrze, który przeszła najszybciej spośród wszystkich uczestniczek. Wykazała się wielkim hartem ducha. Medal wywalczyła w pięknym stylu – cieszy się trener Wiśniewski, który dodaje, że poziom chodu juniorek młodszych stał w tym roku na bardzo wysokim poziomie. – Był to jeden z najszybszych chodów w historii tych zawodów. Aż sześć zawodniczek uporało się z barierą 26 minut, co dla zawodniczek 16- i 17-letnich jest dużym wyzwaniem. Walka o medale była pełna dramaturgii – podkreśla szkoleniowiec UKS 12, którego podopieczna zdobyła drugi w tym roku medal na imprezie rangi mistrzostw Polski. Kilka miesięcy temu została bowiem halową wicemistrzynią kraju.

W Radomiu Błażejewska zameldowała się na mecie z czasem 25:17.47. To jej nowy rekord życiowy, lepszy od poprzedniego o prawie 40 sekund. Do srebrnej medalistki straciła pół minuty, a do złotej niespełna 36 sekund. W tej samej konkurencji rywalizowała druga z kaliszanek, Anna Sobiś, która sklasyfikowana została na 21. lokacie, z życiówką wynoszącą od soboty 30:57.06.

W chodzie juniorów młodszych na 10 km startował natomiast Jan Rosiewicz. Zawodnik UKS 12 Kalisz finiszował na piątym miejscu, z wynikiem 54:24.32. Do podium stracił niespełna cztery minuty.