Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 4 lata. Jakie problemy najczęściej zgłaszają policji kaliszanie?

Ponad 2,3 mln użytkowników, 8 mln odsłon strony i ponad 1,6 mln naniesionych zagrożeń – to efekty 4-letniej działalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Intuicyjna i powszechnie dostępna aplikacja umożliwia mieszkańcom wskazanie problemów, którymi w ich przekonaniu powinna zająć się policja. A ta reaguje i rozlicza sprawców, czego przykładem są chociażby kontrole drogowe na ul. Górnośląskiej.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 4 lata. Jakie problemy najczęściej zgłaszają policji kaliszanie?

Fragment mapy przedstawiający Dobrzec i okolice. Wśród zgłoszeń wyraźnie domunuje nieprawidłowe prakowanie. 

Tam mieszkańcy wskazali na nadmierną prędkość pojazdów i w odpowiedzi ustawiły się patrole kaliskiej drogówki. W ciągu tygodnia dwóch piratów drogowych straciło prawo jazdy na 3 miesiące. – Zgłoszenia dotyczą  najczęściej właśnie nadmiernej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania, ale nie tylko. Od początku funkcjonowania mapy kaliszanie zaznaczyli na niej 8 943 zagrożenia, a tylko w tym roku 1 398 – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Najwięcej zgłoszeń (blisko 200) dotyczy aktualnie osiedla Dobrzec. Zdecydowana większość to nieprawidłowe parkowanie pojazdów. Mieszkańcy Korczaka zwracają z kolei uwagę na niewłaściwą infrastrukturę drogową, a okolic ul. Widok, Poznańskiej czy Staszica - spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Na Stawiszyńskiej i Wrocławskiej pojawiają się zgłoszenia dotyczące dzikich wysypisk śmieci i przekraczanie dozwolonej prędkości. Wszystkie są weryfikowane przez policję. – Jednak nie wszystkie się potwierdzają. W sumie w tym roku 869 zgłoszeń nie potwierdziło się. Potwierdzonych mamy 62, a 34 są w trakcie weryfikacji – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz.  

Z powodu pomyłki lub żartu (np. zgłoszenie dotyczące kąpieliska na Głównym Rynku) usunięto 165 zgłoszeń. 259 zagrożeń zostało przez policję wyeliminowanych.

W drodze do pracy, szkoły czy na zakupy

5 października br. minęły cztery lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju. Ponad 2,3 mln użytkowników, 8 mln odsłon strony i ponad 1,6 mln naniesionych zagrożeń potwierdzają, zdaniem policji, słuszność zaproponowanego społeczeństwu rozwiązania.

Pobranie aplikacji na telefon umożliwia korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w sposób praktycznie nieograniczony. Naniesienie zagrożenia jest możliwe w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. - Zachęcamy do pobrania mapy na swój telefon i korzystania z tej formy kontaktu z policją. Sposób ten, w obecnej sytuacji epidemicznej, jest w 100% bezpieczny, gdyż nie wymaga osobistego przybycia do jednostki organizacyjnej policji, ani kontaktu z innymi osobami – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Policjanci zwracają jedynie uwagę na prawidłowe klasyfikowanie kategorii zagrożenia. – Najczęściej mylone są zła organizacja ruchu i niewłaściwa infrastruktura. Ta pierwsza kategoria dotyczy np. braku znaku drogowego czy niedziałającej sygnalizacji świetlnej, natomiast druga – dziury w drodze czy zarwanego chodnika – dodaje rzeczniczka kaliskiej policji.

Mapa znajduje się tutaj. Zgłoszenie o zagrożeniu można na niej nanieść przez całą dobę, za darmo i anonimowo. 

MIK, fot. screen


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama