W parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wizyty duszpasterskie rozpoczęły się zaraz po Świętach Bożego Narodzenia, a zakończą pod koniec stycznia. Parafia ma 8 tysięcy mieszkańców i około 3 tysięcy rodzin. Jak mówi proboszcz parafii drzwi do niektórych mieszkań niełatwo jest otworzyć, ale większość rodzin przyjmuje kapłanów z radością i oczywiście pełną kopertą.
Rodzina Walczaków w parafialnym kościele jest co niedzielę, ale tym razem o błogosławieństwo dla swojej rodziny mogli prosić we własnym domu. W tym roku wizyta księdza prałata ominęła głowę rodziny. Mąż pani Katarzyny był w pracy. Na wizytę niecodziennego gościa w odświętnych strojach wyczekiwały mama z dwójką dzieci i siostrzeńcem. – To dla nas niecodzienna i niezwykła wizyta. Co roku, jak w zegarku drugiego czy trzeciego dnia kolęda jest w naszym bloku. Wszyscy bardzo cieszymy się z tej wizyty czy to księdza prałata, czy któregoś z wikariuszy– mówi parafianka Katarzyna Walczak.
Proboszcz z Dobrzeca twierdzi, że większość rodzin przyjmuje duszpasterzy z podobnym entuzjazmem, ale jednocześnie nie ukrywa, że przed kilku laty były otwarte szerzej. - W mieście jest ten zwyczaj, że teraz nie jest łatwo otworzyć drzwi do tego mieszkania, choć na początku na terenie naszej parafii drzwi były uchylone. Dlatego zawsze jako pierwsi idą ministranci, którzy informują o kolędzie i pytają, czy ktoś sobie tej wizyty życzy. Zatem jak kapłan wchodzi to rodzina już jest przygotowana na przyjęcie tej bożonarodzeniowej radości, pokoju i błogosławieństwa, który przynosi Jezus Chrystus – mówi ks. prałat Stanisław Tofil, proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Na stołach przykrytych białym odświętnym obrusem, w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu stoją świece, krzyż i woda święcona. Obok koperta z tzw. co łaska i rzeczywiście kwoty, które się tam znajdują są różne. Najczęściej jest to 20, 30 i 50 zł, ale niektórzy potrafią w kopertę włożyć nawet 100 czy 200 zł.
*
Kościól katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo Kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. W czasach, gdy katecheza nie odbywała się w szkołach księża sprawdzali stan wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Zwyczajowo zostawia się pamiątkowe obrazki.
Katarzyna Krzywda, MIK, fot. KK
Napisz komentarz
Komentarze