Nie byłoby kolejnych kwest, gdyby nie ludzie i ich determinacja. Słowa te można odnieść tak do organizatorów, jak i licznej rzeszy wolontariuszy. Wśród tych ostaniach obecni są dziennikarze, samorządowcy, ludzie kultury i sportu, działacze społeczni, harcerze. Są kwestarze, którzy od początku lub od kilkunastu lat stają 1 listopada z czerwoną puszką i zachęcają do wrzucania datków. Przybywa też nowych wolontariuszy, trzeba wierzyć, że oni również „złapią tego szlachetnego bakcyla”.
- Mieszkańcy bardzo chętnie wspierają ideę ratowania zabytkowych nagrobków zlokalizowanych w naszym mieście. W ciągu 20 lat udało się zebrać ponad 150.000 zł, dzięki którym odnowiono miejsca pochówku osób zasłużonych dla Kalisza - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Tegoroczna zbiórka nie odbędzie się w formie, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Mimo to mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem mieszkańców.
W ciągu minionych 20 lat zebrano łącznie 155.091,37 zł. Te „cegiełki”ofiarowane z serca przez kaliszan i gości odwiedzających w tym dniu cmentarze są bezcenne, pozwoliły bowiem na zabezpieczenie i zachowanie nagrobków oraz pamięci o tych, którzy budowali nasze miasto oraz tworzyli jego życie gospodarcze, społeczne i kulturalne.
- Na cmentarzu prawosławnym wyremontowano grobowiec rodzinny Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów. Odnowiono i uzupełniono metalowe ogrodzenie kaplicy Repphanów, przyścienny grób Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza w 1815 roku, na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Na cmentarzu rzymskokatolickim odrestaurowano grób Adama Chodyńskiego, zabezpieczono tablicę płk. Rafała Zajączka, wykonano remonty dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowca Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego i żołnierza oraz konserwację nagrobka kaprala 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku. Przed kilkoma dniami dobiegła końca konserwacja nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ regionalistki, zasłużonej nauczycielki i Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Celem tegorocznej zbiórki jest zgromadzenie środków na zapłacenie faktury końcowej wykonawcy konserwacji nagrobka Haliny Sutarzewicz oraz na rozpoczęcie w 2021 roku kompleksowej restauracji, konserwacji na cmentarzu prawosławnym nagrobka Marii i Anny Daragan ˗ córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.
Stan pandemii oraz obostrzenia sanitarne obowiązujące w przestrzeni publicznej, a także troska o bezpieczeństwo nas wszystkich ˗ wolontariuszy, darczyńców i osób pracujących przy przebiegu tego przedsięwzięcia sprawiły, że XX Jubileuszowa zbiórka odbędzie się w zmienionej formie ˗ poprzez wpłatę datku na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2020”). Zbiórka będzie prowadzona w wydłużonym terminie tj. od 19 października do 11 listopada 2020 roku. W tym terminie, w biurze Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 (tel. kontaktowy 509-360-171), od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16, a w soboty od 8-14 można wrzucać datki do wystawionej tam tradycyjnej czerwonej puszki.
Znając wrażliwość kaliszan na kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego naszego miasta, Organizatorzy zwracają się z apelem do wszystkich o finansowe wsparcie XX zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy przy Rogatce. Niech tak jak corocznie, życzliwość dla tej szlachetnej idei oraz hojność darczyńców, zaowocuje zebraniem kolejnych środków służących zachowaniu naszej spuścizny kulturowej.
MIK za: kalisz.pl, fot. Anna Błaszczy
Napisz komentarz
Komentarze