Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strzegł miasta przed zalaniem? Tajemnicze malowidło z kaliskiej świątyni odrestaurowane ZDJĘCIA

Migdałowe oczy i bizantyjska kolorystyka. A do tego monumentalne rozmiary. Odkryty w czasie remontu kościoła franciszkanów wizerunek świętego Krzysztofa przeszedł konserwację i robi piorunujące wrażenie. Jednak nadal nie wiadomo, skąd patron dobrej śmierci wziął się w kaliskiej świątyni, chociaż hipotez jest kilka.
Strzegł miasta przed zalaniem? Tajemnicze malowidło z kaliskiej świątyni odrestaurowane ZDJĘCIA

Wszak święty Krzysztof, kojarzony jako patron kierowców, to przed rozwojem komunikacji opiekun podróżników, pielgrzymów, żeglarzy, przewoźników, flisaków i miast położonych nad rzekami. I tutaj zapewne należy szukać odpowiedzi na pytanie. Kalisz, a raczej dawna Kalisia leżała na szlaku wędrówek starożytnych kupców, a przede wszystkim usytuowana była przy odnóżach Prosny. -  Według przekazów święty Krzysztof był malowany na murach przy rzece, na murach obronnych i nasz kościół jest przy rzece. Część naszych zabudowań była przecież  murami obronnymi z czasów fundatorów  - wyjaśnia o. Waldemar Ułanowicz, gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów.

Tymi są błogosławiona Jolenta i jej mąż Bolesław Pobożny, którzy to sprowadzili do Kalisza Jana z Bolonii. Można przypuszczać, że to właśnie franciszkanin z Włoch, gdzie w tamtym czasie powstawało sporo takich malowideł, był jego pomysłodawcą. Nie wiadomo jednak, czy zaprosił do Kalisza artystów z dalekiego kraju, czy instruował lokalnych malarzy. Patrząc na wizerunek świętego Krzysztofa, można przypuszczać, że jest on jednak dziełem obcokrajowców. – Widać w tej postaci bizantyjskie wpływy. Migdałowe oczy i kolorystyka jest właśnie w tej stylistyce – dodaje o. Waldemar Ułanowicz. - Na początku, jak konserwatorzy zdjęli tynk, który był nałożony to Krzysztof nie był tak okazały. Teraz, po konserwacji, przyglądając się partiom, które zostały dobrze zachowane to jest cudo, które wzbogaca kościół franciszkański z 1257 roku, ale też miasto i dokłada cegiełkę do zabytków kultury polskiej.

Wizerunek świętego Krzysztofa odkryty w czasie prac konserwatorskich w kościele franciszkanów datuje się na koniec XIII lub początek XIV wieku. malowidło zajmuje prawie całą ścianę, bo jego wymiary to 16,5 na 4,5 metra.

AW, zdjęcia DS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama