Przetarg na budowę przedszkola został ogłoszony. Wcześniej, w porozumieniu z dyrekcją i wychowawcami „Tęczy” – przedszkola mieszczącego się przy ulicy Andersa, z którego maluchy trafią do nowej placówki, powstał program funkcjonalno-użytkowy. Obecna siedziba przedszkola jest stara, a remont zbyt kosztowny. Swoje miejsce znajdą tutaj także przedszkolaki z oddziałów ze Szkoły Podstawowej numer 7, które też zostanie zburzone.
W nowym obiekcie znajdzie się 14 oddziałów - 7 przedszkolnych po 25 dzieci i 3 oddziały żłobkowe po 24 dzieci. Dodatkowe 4 oddziały przedszkolne po 8 dzieci będą oddziałami integracyjnymi. W sumie powstaną 72 nowe miejsca dla najmłodszych ostrowian. - W związku z tym cały obiekt przystosowany będzie do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W przedszkolu funkcjonować będzie kuchnia, dzięki której dzieci wymagające specjalnej diety otrzymają odpowiednie posiłki. Łazienki i toalety wyposażone będą w specjalne elementy, które ułatwią korzystanie z nich. Zamontowane zostaną także specjalne wanny. Znajdzie się tu także sala doświadczeń, czyli miejsce poznawanie świata za pomocą zmysłów, która dostosowana będzie do indywidualnych potrzeb dzieci i pełnić dla nich rolę terapeutyczną. Wierzę, że nasze dzieci będą tu bezpieczne i szczęśliwe – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Obiekt przy ulicy Dobrej wybudowany zostanie w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego. Z zastosowaniem wszystkich ekologicznych rozwiązań, które zmniejszają zanieczyszczenie środowiska i minimalizują koszty utrzymania. - Panele fotowoltaiczne będą ekologicznym źródłem energii elektrycznej. Powstanie tu także instalacja rozsączająca ze zbiornikami, które zagospodarują i wykorzystają wodę deszczową. Przy przedszkolu powstanie ogródek ekologiczny. Warto tu także wspomnieć o wentylacji mechanicznej, która trzykrotnie na godzinę wymieniać będzie powietrze wewnątrz, a to, w dobie wszechobecnych wirusów, jest niezwykle istotnym rozwiązaniem i inwestycją w bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych – wymienia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa.
W ramach jednej inwestycji budynek zostanie wyposażony, a dodatkowo zostanie zagospodarowana przestrzeń wokół obiektu. Powstanie plac zabaw z urządzeniami dla dzieci niepełnosprawnych i zostanie zmodernizowana droga dojazdowa do przedszkola. Będzie to 510 metrów nowej nawierzchni oraz kanalizacja deszczowa w ulicy Dobrej. Przy przedszkolu powstanie zatoka parkingowa na 22 miejsca, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Na budowę przedszkola zaplanowano 15 milionów złotych. Droga to kolejne 1,1 mln zł.
Władze miasta pierwszeństwo w przetargu dają firmom lokalnym i regionalnym. Oferty na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z wykonaniem robót budowlanych można składać do 23 listopada. Wykonanie projektu zaplanowane zostało na czerwiec 2021 roku, a koniec prac budowlanych na maj 2022 roku. Otwarcie nowego przedszkola z oddziałami integracyjnymi oraz żłobkowymi nastąpi 1 września 2022 roku. W czerwcu 2021 roku ogłoszony zostanie przetarg na modernizację ulicy Dobrej.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze