29-latka wpadła podczas kontroli drogowej. Została zatrzymana, bo w terenie zabudowanym przekroczyła dopuszczalną prędkość o 40 km/h. - Podczas sprawdzeń w systemach informatycznych okazało się, że wobec kierującej została wydana w 2018 roku decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień. Kobieta jako młody kierowca w okresie próbnym, popełniła trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Aby wsiąść za kierownicę 29-latka powinna ponownie zdać egzamin na prawo jazdy, niestety nie zrobiła tego. W związku z powyższym, kierująca musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za popełnione przestępstwo.
Każdy tzw. młody kierowca powinien pamiętać, że jeśli w ciągu 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, to straci uprawnienia do kierowania samochodem.
Obowiązujące przepisy zakładają również, że jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca dopuści się dwóch wykroczeń, to starosta wydłuży okres specjalnego nadzoru nad początkującym kierowcą o kolejne dwa lata. Dodatkowo, jeżeli w tym czasie taki "młody kierowca" dopuści się trzeciego wykroczenia, to pożegna się ze swoim prawem jazdy.
W 2019 roku wielkopolska policja skierowała 259 wniosków o cofnięcie uprawnień młodym kierowcom w związku z popełnieniem przez nich przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze