Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz więcej zaginięć

Rośnie liczba zaginionych. Kaliska policja odnotowała wzrost zgłaszanych zaginięć. W minionym roku było 98 takich przypadków. Według policyjnych statystyk częściej znikają mężczyźni. A powodów tych sytuacji jest wiele. Najczęściej chodzi o konflikty rodzinne.
Coraz więcej zaginięć

54-letni Andrzej Olejnik, mieszkaniec Morawina, wyszedł z domu 7 sierpnia praktycznie tak jak stał, nie zabierając dokumentów i nie informując rodziny, dokąd się wybiera. Od tego czasu nie ma o nim żadnych wieści. To jedyna z 98 zaginionych w 2014 roku osób, która się nie odnalazła. W 2013 roku kaliska policja poszukiwała 88 zaginionych i wszyscy odnaleźli się cali i zdrowi, a ich poszukiwania trwały zazwyczaj kilka tygodni. Podstawą działania policji w takich przypadkach jest skategoryzowanie poszukiwanej osoby.


- Do kategorii I należą osoby, które opuściły nagle ostatnie miejsce pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie: popełnienia na ich szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności (np. zabójstwo, uprowadzenie w celu zmuszania do uprawiania prostytucji) albo zagrożenia dla ich życia, zdrowia lub wolności. Sytuacje te dotyczą w szczególności zdarzeń wskazujących na realną możliwość popełnienia samobójstwa. Są to też osoby,  które z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innej niepełnosprawności wymagają opieki innych osób. Do kategorii II zaliczono osoby, które opuściły ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach, które nie wymagają zapewnienia ochrony życia, np. wcześniej wykazywały niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej – tłumaczy sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Kaliskiej policji.


Do I kategorii należą też osoby do 15. roku życia. W minionym roku kaliska policja szukała 15 małoletnich: 8 dziewcząt i 7 chłopców. Jak mówi psycholożka Aneta Lis-Kotowska, nastolatkowie zaginięciem często chcą zwrócić na siebie uwagę. Wielokrotnie ucieczka z domu związana jest z uzależnieniami. - Młody człowiek czasem wiąże się z nieakceptowaną przez rodziców grupą rówieśniczą. Pamiętam przykład 17-letniej dziewczyny, która zakochała się w starszym o kilkanaście lat uzależnionym od narkotyków mężczyźnie. Jej rodzicom niezbyt podobał się ten związek. Dziewczyna uciekła z nim gdzieś w Polskę – opowiada Aneta Lis-Kotowska.

- Ucieczki nastolatków związane są czesto z uzależnieniem - mówi Aneta Lis-Kotowska z kaliskiego KARANU


Fundacja ITAKA ruszyła niedawno z kampanią społeczną, która ma zwrócić naszą uwagę na problem zaginięć oraz potrzeby osób, które dotknęła ta tragedia.



 Ślad zniknął także po Andrzej Olejniku (na zdj.). Na informacje, które pomogą odnaleźć 54-latka czekają rodzina i policja.


Agnieszka Gierz, fot. autor, wideo: YouTube


Statystyki KMP w Kaliszu

Rok 2013

88 zaginionych: 53 mężczyzn, 35 kobiet, 17 małoletnich: 6 dziewcząt, 11 chłopców (wszystkie osoby zostały odnalezione)

Rok 2014

98 zaginionych: 56 mężczyzn, 42 kobiety, 15 małoletnich: 8 dziewcząt, 7 chłopców ( 1 zaginiony nadal poszukiwany)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama