Inspiracją do powstania kalendarium był XIII zjazd sprawozdawczo -wyborczy kaliskiego hufca w październiku 2011 r. Właśnie wtedy phm Maciej Ciszewski, nowo wybrany komendant zwrócił się do kręgu seniorek, by w celu uchronienia przed zapomnieniem pracy dziesiątek lokalnych instruktorów i harcerzy zajęły się spisaniem historii kaliskiego hufca.
Praca, której podjął się zespół w składzie: hm Urszula Góral, hm Maria Jankowska, hm Jadwiga Kaźmierczak Baszczyk i hm Sławomira Skurtys nie była łatwa. Ilość dokumentów zachowanych w hufcu okazała się skromna, a i zdobycie materiałów znajdujących się w archiwach prywatnych dość trudne. W efekcie wielomiesięcznych starań udało się więc opracować jedynie kalendarium obrazującego działalność kaliskiego harcerstwa po roku 1945.
Wydawnictwo jest częścią większego projektu pod hasłem „Z historią w przyszłość”, którego realizację wsparło finansowo Miasto Kalisz i w ramach którego w październiku ubiegłego roku odbył się pierwszy w historii kaliskiego Hufca ZHP Zlot Starszyzny Harcerskiej i Seniorów. - Jest to zadanie o charakterze zarówno poznawczym jak i wychowawczym, ale też integrujące instruktorów ZHP – także tych emerytowanych - dzieci i młodzież skupionych w harcerskich szeregach. Dla instruktorów - seniorów jest to okazja do ponownej aktywizacji społecznej, ale też możliwość przekazania zdobytych doświadczeń i umiejętności młodszym członkom ZHP, pewnych zachowań wynikających z patriotyczno-wychowawczych tradycji – podkreśla hm Urszula Góral, komendantka działającego formalnie od kwietnia 2014 roku Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Żurawie”.
Październikowy, seniorski zlot na stanicy w Szałe, był pierwszym, poważnym zadaniem „Żurawi” i okazał się strzałem w „dziesiątkę”. Idea, która od lat kiełkowała w gronie instruktorek – seniorek kaliskiego ZHP nabrała realnych kształtów, a frekwencja - która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów zlotu – potwierdza dobitnie: harcerstwo, bez względu na wiek i czas to niezapomniana przygoda, która w miarę upływu lat pięknieje jeszcze bardziej. Kolejnym wyzwaniem, dziś już zrealizowanym, było kalendarium, które być może - o czym marzą jego autorki - stanie się przyczynkiem do pełniejszego opracowania historii kaliskiego harcerstwa. Niestety wydawnictwa nie można nabyć, bo jego nakład jest ograniczony. – Kalendarium będziemy rozdawać osobom związanym i zasłużonym dla harcerstwa jako prezent i pamiątkę. Najbliższą okazją ku temu będzie przypadający w lutym Dzień Myśli Braterskiej, który przez harcerstwo jest bardzo uroczyście obchodzony – mówi hm Urszula Góral.
Karina Zachara, MIK, fot. KZ
Napisz komentarz
Komentarze