Kontrola drogowa została przeprowadzona w piątek, 22 stycznia. - Podczas rozmowy z kierowcą osobowego peugeota policjanci nabrali podejrzeń co do jego stanu trzeźwości. Chwilę później badanie potwierdziło przypuszczenia mundurowych - okazało się, że 38-letni kierowca peugeota miał w organizmie 2,5 promila alkoholu – informuje asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Sprawdzenia w systemach informatyczny wykazały, że wobec mężczyzny już wcześniej została wydana decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień. W związku z powyższym kierowca będzie odpowiadał za popełnienie dwóch przestępstw, czyli kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz nie stosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania.
Od maja 2015 roku obowiązują przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnili najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym – m.in. kierowali w stanie nietrzeźwości, czy będąc „pod wpływem”, spowodowali zdarzenie drogowe, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze