Kanoniczne objęcie diecezji to okazanie Kolegium Konsultorów pisma mianującego, w tym przypadku na biskupa diecezji kaliskiej. Uroczystość zaplanowano na 11 lutego 2021 roku.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego kolejnym krokiem jest ingres, czyli uroczyste przejęcie władzy przez nowego biskupa w diecezji. Terminu tego wydarzenia Kuria Diecezjalna jeszcze nie zdradza.
W dniu ogłoszenia decyzji o wyznaczeniu przez papieża Franciszka nowego ordynariusza diecezji kaliskiej wyznaczony na to stanowisko duchowny zapewnił, że jego misją jest służenie wspólnocie jaką jest Kościół. - Być pasterzem, który idzie na przedzie, aby odkrywać drogę, aby słuchać i być blisko, ale też pasterzem, który czasami idzie z tyłu, aby rozglądać się za tymi wszystkimi, którzy słabują i oddalają się od wspólnoty, by ich przygarnąć i im towarzyszyć – mówił w dniu ogłoszenia nominacji dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl.
Stolica Apostolska o powołaniu nowego biskupa kaliskiego poinformowała 25 stycznia. Dwa dni później nominat odwiedził Kalisz. Pisaliśmy o tym TUTAJ
Rozmowę z nowym biskupem możesz zobaczyć TUTAJ
Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.
Do czasu powołania na biskupa diecezji kaliskiej, był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.
W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.
W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.
Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoja dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).
W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.
AW, fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze