Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego warto sprawdzać umowę z deweloperem?

Zakup mieszkania to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Towarzyszą mu spore emocje i jeszcze większe wydatki. Dlatego każdy, kto decyduje się na zakup własnego M powinien się do tego przygotować. Emocje jak wiadomo nie są dobrym doradcą. O wiele lepiej dmuchać na zimne i wszystko dokładnie przeanalizować. W poniższym tekście poświęcimy kilka słów tematowi umowy z deweloperem. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego warto sprawdzać umowę z deweloperem?

Kupujemy mieszkanie od dewelopera

Planując zakup mieszkania mamy dwie główne opcje. Kupno lokalu używanego z rynku wtórnego lub nowego od dewelopera na rynku pierwotnym. Bogata oferta deweloperów i świadomość, że mieszkanie będzie pachniało świeżością to dwa główne argumenty, które skłaniają wielu klientów do wyboru tej właśnie opcji. Decydując się na nią należy zdawać sobie sprawę z istotnych różnic formalnych takiej operacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby skonsultować z prawnikiem dokument, którym jest umowa deweloperska. Ale po co? Być może takie pytanie pojawi się w głowach wielu czytelników, a zarazem potencjalnych klientów. Odpowiedź na to pytanie brzmi – dla własnego bezpieczeństwa.

Umowę przygotowują prawnicy i oni też powinni ją oceniać

Nie każdy musi znać się na prawie, ale każdy powinien mieć prawo skonsultować się z prawnikiem. Jest to szczególnie istotne, gdy w grę wchodzi wydatek kilkuset tysięcy złotych, a z takimi mamy do czynienia kupując mieszkanie. Dodajmy do tego bardzo częste kupowanie tzw. dziury w ziemi, czyli lokalu, którego jeszcze nie ma.


Umowa deweloperska, prospekt informacyjny, który stanowi integralną jego część to dokumenty, które określają, na jakich warunkach kupujemy mieszkanie. Bez fachowej wiedzy nie jesteśmy w stanie ocenić wiarygodności i poprawności zawartych w nich zapisów.

Główny cel analizy umowy

Bez wątpienia jest nim ochrona interesów klienta. Przeciętny Kowalski podejmując się zobowiązania, jakim jest zakup mieszkania staje naprzeciw podmiotu jakim jest deweloper. Siłą rzeczy jego pozycja jest słabsza. Celem analizy jest zatem wskazać, które punkty umowy zawierają niekorzystne dla klienta ustalenia i wskazać propozycję zmian. Sytuacja każdego klienta może być nieco inna, a tym samym za każdym razem potrzebne jest indywidualne spojrzenie na temat. Czasem jeden zapis może mieć spory wpływ na to, jaką moc ma umowa deweloperska. Kredyt na zakup nieruchomość, a zwłaszcza odmowa jego udzielenia przez bank mogą być tego klasycznym przykładem. Warto, aby tego typu ewentualności znalazły swoje miejsce w umowie. Unikniemy w ten sposób wielu kłopotów. O ile nie mamy za bardzo wpływu na decyzję banku, o tylko na formę naszej umowy z deweloperem już tak.

Ile kosztuje analiza umowy z deweloperem?

To pytanie, które bez wątpienia interesuje wielu czytelników. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jest to wydatek porównywalny do klasycznej porady prawnej. W żadnym razie jednak nie należy traktować go jako zbędnego, a raczej jak koszt nabycia mieszkania, a jeszcze lepiej jako pewnego rodzaju ubezpieczenie. Jak wiadomo posiadanie ubezpieczenia chroni nas od różnego rodzaju nieprzyjemności i ekstra wydatków. Na ich tle koszt jednorazowej porady jest wręcz symboliczny.

artykuł sponsorowany 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama