Wierni, którzy będą uczestniczyli w nabożeństwach w Środę Popielcową, muszą liczyć się z pewnymi zmianami. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają za zadanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
"(...) po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' albo 'Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się’. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów” - czytamy.
To, co się nie zmieni to post ścisły. Oznacza on, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.
„W Środę Popielcową nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii, chociaż dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty” – podkreślił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.
MIK, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze