„Taki to mroczny czas…” tak nauczyciele IV Liceum zatytułowali konferencję poświęconą temu, co działo się przez 5 lat w siódmym z kolei obozie zagłady założonym przez Niemców. - Przede wszystkim chcieliśmy się skoncentrować na tym, jak przebiegał cały ten proces zagłady. Cytowaliśmy źródła historyczne, aby nie uronić nic z tego co, napisali inni o tym, jak ten sposób zagłady wyglądał, ale też opowiedzieć, jak wyglądał dzień powszedni więźnia Auschwitz – mówi dr Marek Kozłowski, nauczyciel historii w IV LO w Kaliszu.
Młodzież zobaczyła tragedię holocaustu także w nowatorskich formach wypowiedzi artystycznej. Historycy nowego pokolenia przybliżają ten mroczny czas między innymi za pośrednictwem klocków lego czy góry ubrań zamkniętych w ciasnym pomieszczeniu. Te nowoczesne instalacje mają być pewnym kontinuum tego, co działo się 70 lat temu. - Tak jak powiedział jeden z uczestników medytacji, które odbywają się rokrocznie w Auschwitz - Auschwitz trwa, jest wieczne i to my musimy pilnować siebie i zła w swojej duszy, by nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka – mówi Joanna Kucińska, nauczycielka języka polskiego w IV LO w Kaliszu.
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia do Oświęcimia wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Wyzwolenia doczekało około 7 tysięcy więźniów.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze