Dziewczynkę rodzice, którzy nie mogli zająć się dzieckiem, zostawili w oknie życia w poniedziałkowy poranek. Punkt znajduje się przy ulicy Gimnazjalnej przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Potwierdzamy, że taka sytuacja miała miejsce, jednak dla dobra sprawy i ze względu na jej charakter szczegółów nie podajemy – mówi mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Wiadomo, że dziecko, które trafiło do okna życia to noworodek. Dziewczynka od razu została przekazana do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.
Dziecko było przywiezione do szpitala wstanie dobrym – powiedział Adam Stangret, rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala. – Dziewczynka jest na oddziale neonatologii.
Pierwsze dziecko do ostrowskiego okna życia oddano w 2017 roku. Punkt uruchomiono 8 grudnia 2015 roku z inicjatywy prezydent Beaty Klimek, po tym, jak kilka miesięcy wcześniej na osiedlu domków jednorodzinnych znaleziono leżącego na ulicy nagiego noworodka. Dziecko było wyziębione i w bardzo złym stanie trafiło pod opiekę lekarzy WIĘCEJ.
W całej Polsce jest 70 okien życia. Najczęściej znajdują się one przy żeńskich zakonach. Umożliwiają rodzicom, którzy nie mogą zająć się dzieckiem zostawienie malucha w bezpiecznym miejscu oraz z przeświadczeniem, że otrzyma on odpowiednią opiekę. Każde „okno życia” otwiera się od zewnątrz, dziecko można umieścić w specjalnym posłaniu i odejść. Otwarcie okna uruchamia alarm, dzięki czemu osoby opiekujące się punktem informowane są o maluchu i mogą od razu się nim zająć – sprawdzić stan jego zdrowia, nakarmić, ubrać i wezwać pogotowie.
Każde takie dziecko trafia do szpitala i przechodzi kompleksowe badania. Równocześnie zaczynają się procedury nadania mu tożsamości oraz szukania nowej rodziny. Chyba, że na opiekę zdecydują się biologiczni rodzice. Mają na to 3 miesiące od oddania malucha do „okna życia”. Zgodnie z prawem nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych z powodu pozostawienia dziecka, nie są też poszukiwani.
W naszym regionie „okna życia” znajdują się jeszcze w Kaliszu - przy ul. Harcerskiej, u sióstr nazaretanek oraz w Ostrzeszowie.
AW, zdjęcia archiwum
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze