Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Premier Hanna Suchocka wspominała rodzinny Pleszew

Premier Hanna Suchocka, prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM czy prof. Andrzej Gulczyńki, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – wszyscy mieszkają w Poznaniu, ale pochodzą z Pleszewa, który był „bohaterem” pierwszego spotkania z cyklu promocji wielkopolskich miast. Wszyscy słynni pleszewianie zjawili się w Poznaniu, by sprawdzić, jak ich rodzinne miasto wygląda obecnie, ale też powspominać przeszłość. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie PTPN wzięło udział ponad 100 osób.
Premier Hanna Suchocka wspominała rodzinny Pleszew

Byli to przede wszystkim pleszewianie, którzy swe życie związali z Poznaniem, ale serce zostawili w rodzinnym mieście i ciągle się ciekawi, jak się rozwija i jak się w nim żyje. O współczesnym kulturalnym Pleszewie opowiadał burmistrz Marian Adamek. - Nasze miasto to duże inwestycje. Można wspomnieć jedyny w kraju park wodny w połowie sfinansowany z dotacji,  ale możemy się też pochwalić wieloma przedsięwzięciami kulturalnymi. Mamy kilka muzeów, w tym dwa prywatne, wyjątkowy i jedyny w skali kraju ZłomArt Festiwal, na który przyjeżdżają studenci wrocławskiej ASP i przez kilka dni ze złomu wydobywają drugie życie, są też festiwale muzyczne i niezwykle popularny koncert noworoczny – mówił włodarz Pleszewa.  

Maciej Wasilewski, starosta pleszewski, zachwalał walory turystyczne i przyrodę gmin leżących na terenie powiatu. Głos oddano też młodym naukowcom, którzy pod okiem profesora Andrzeja Gulczyńskiego, badają przeszłość Pleszewa. Adam Kozak prezentował książkę „Najstarszą pleszewską księgę radziecką zapiski lat 1485-1519”, a dr Maciej Kowalczyk opowiadał o wydawnictwie „Powiat Pleszewski w latach 1818-1932”. Oba tytuły zostały wydane przez samorząd. - „Wielkopolskie miasta i powiaty” to pomysł na prezentację współczesnych osiągnięć samorządów, ale też okazja, by mogli spotkać się mieszkańcy Poznania, którzy do stolicy Wielkopolski przyjechali z miast ościennych – wyjaśnił prof. Andrzej Gulczyński, prezes PTPN i pomysłodawca cyklu. – W Poznaniu można spotkać wiele takich osób i co najważniejsze wszystkie one mają duże zasługi i są bardzo aktywne.

W spotkaniu wzięła udział także premier Hanna Suchocka i Bronisław Marciniak, rektor UAM, którzy wspominali swoje domy, przyjaciół i nauczycieli. Wieczór uświetnił recital Marii Rutkowskiej, utalentowanej i nagradzanej młodej pleszewianki, która obecnie związana jest z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Była też możliwość kupienia wydawnictw poświęconych miastu i powiatowi oraz wystawa plesevianów.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama