Paulina Koniuk studiuje na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Animacja poklatkowa z wykorzystaniem plasteliny, którą zajmuje się od 2 lat, to jedna z jej największych pasji. Sama wykonuje wszystkie figurki, akcesoria, tła i scenerię. Dotychczas nakręciła 10 filmików, w tym jeden 15-minutowy, nad którym pracowała prawie rok.
Konkurs „ Wielokulturowość - nie działa? – Artyści wobec przemocy”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, wygrała dzięki poklatkowej, plastelinowej animacji pt. „Tłumiony Szept”, złożonej z około 2 tys. zdjęć. Jest to animacja poklatkowa z wykorzystaniem plastelinowych figurek i akcesoriów, które Paulina Koniuk ulepiła i zanimowała własnoręcznie. - Inspiracją był sposób postrzegania świata przez najmłodszych. Nikt bowiem nie rodzi się rasistą. Dzieci nie znają różnic. One tylko naśladują dorosłych, czyli nas – wyjaśnia autorka filmu. - Na filmiku dzieci mają zakryte, niewidoczne usta – nie mają bowiem prawa głosu. One jedynie przejmują spojrzenie dorosłych, nie wiedząc, że jest ono niewłaściwe.
Konkurs na film dotykający tematyki wielokulturowości ogłoszono na początku 2014 roku. Spośród zgłoszonych do lipca filmów, profesjonalne jury, w tym m.in. Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki i Monika Kozień-Świca, pracownik Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, wybrało 3 produkcje m.in. „Tłumiony Szept” Pauliny Koniuk. Konkurs zakończył się 30 października ub.r. zwycięstwem studentki z Kalisza, której film uzyskał 977 głosów. Uroczysta gala wieńcząca przedsięwzięcie „Wielokulturowość nie działa? – Artyści przeciw przemocy” odbywał się 23 stycznia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gościli na niej m. in. prezydent miasta Jacek Majchrowski, dyrygent Jacek Kaspszyk, stojący na czele Trondheim Symfoniorkester oraz laureaci międzynarodowego konkursu filmowego i muzycznego.
MIK, fot. Robert Salisz, Paulina Koniuk, wideo: Paulina Koniuk
Napisz komentarz
Komentarze