"Porwać księżyc" to tytuł opery ulicznej, która co trzy lata wystawiana jest w belgijskim La Louviere. Głównym bohaterem jest olbrzymia, 4-metrowa kukła o imieniu Sancho, która wspina się na szczyt wieży kościelnej, by zdjąć znajdujący się na niej księżyc; to symbol pokonywania przeszkód, sięgania po marzenia i dokonywania rzeczy niemożliwych. Widowisko cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i turystów, przyciągając około 30 tysięcy widzów. Reżyserem spektaklu jest światowej sławy Franco Dragone, znany ze swej wieloletniej współpracy z cyrkiem Cirque du Soleil i Celine Dion, autor ceremonii otwarcia Euro 2000, od dzieciństwa związany z La Louvière.
Do kolejnej, szóstej edycji imprezy La Louvière, które jest oficjalnym partnerem Mons w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2015 r., postanowiło zaprosić wszystkie swoje miasta partnerskie, w tym Kalisz. - Zgodnie z koncepcją reżysera widowiska każde z miast ma przygotować propozycję postaci, która będzie symbolizować marzenia mieszkańców. To, czym dane miasto może obdarować Europę, świat – informuje Iwona Cieślak z Biura Informacji Miejskiej w Kaliszu. - Lalka ma mieć nawet 8 metrów wysokości. Organizatorom zależy na tym, aby postać była zaakceptowana przez mieszkańców, aby decyzję podejmowała jak największa liczba obywateli miasta.
Spośród kilku propozycji, które padły podczas warsztatów z udziałem studentów, młodzieży i dziennikarzy największe poparcie zyskały dwie: Dorotka i Pianista. - Kalisz jest miejscem, w którym od ponad stu lat buduje się pianina i fortepiany. Tutaj działa jedyne w kraju Technikum Budowy Fortepianów, a najważniejsza odbywająca się w nim impreza kulturalna to Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych. Taka lalka dawałaby też pretekst do pochwalenia się zeszłorocznym sukcesem Filharmonii Kaliskiej, której płyta "Night in Calisia" otrzymała nagrodę Grammy. Europie Kalisz mógłby przekazać "partyturę" z marzeniami mieszkańców – przekonuej Iwona Cieślak.
Z kolei opowieść o Dorotce to najbardziej rozpoznawalna legenda Eligiusza Kor-Walczaka związana z kaliskim zamkiem i Dorotką - córką możnowładcy, kochającą biednego szewczyka i zamkniętą w baszcie. Według pomysłodawców, plastycznie przedstawiona postać mogłaby być maskotką miasta, a Europie kaliszanie mogą "przekazać" dar romantycznej miłości.
Na jedną z dwóch propozycji można zagłosować w sondzie na stronie Urzędu Miejskiego www.kalisz.pl Na głosy ratusz czeka do czwartku, 5 lutego. Spektakl zostanie wystawiony w Belgii 26 września br. W 2016 r. planowane są pokazy w miastach partnerskich z Włoch, Francji, Niemiec oraz Polski.
MIK, fot. BIM
Napisz komentarz
Komentarze