Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

A, B, D lub E. W Kaliszu, tak jak w całym kraju, ruszyła coroczna kwalifikacja wojskowa. Do stawienia się przed komisją obowiązani są wszyscy 19-letni kaliszanie. Większość, bo blisko 90% z badanych młodych mężczyzn otrzymuje kategorię A, czyli są oni zdolni do czynnej służby wojskowej. Jednak niewielu z nich marzy o karierze w armii.
Ruszyła kwalifikacja wojskowa

558 – tylu mężczyzn urodzonych w Kaliszu w 1996 roku musi stawić się na kwalifikację wojskową, która tradycyjnie przeprowadzana jest w przychodni na Rogatce. Pojawią się tu też kobiety - w tym roku 22. - Są to panie, które kończą studia w zawodach przez wojsko pożądanych: psycholog, pielęgniarka czy lekarz – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

W poniedziałek, 2 lutego odbyły się pierwsze w tym roku badania określające kategorię wojskowej przydatności. Jeszcze 6 lat temu, kiedy pobór do wojska był przymusowy. Dla młodego mężczyzny chcącego uniknąć służby zasadniczej, takie badanie było dużym życiowym wydarzeniem. Dziś jest już inaczej. - To jest normalne badanie lekarskie, nie ma się czym stresować. Wszystkim osobom, które wkrótce przystąpią, mówię nie denerwujcie się, nie ma stresu – mówi Mateusz Banasiewicz, uczeń III LO w Kaliszu.

Nie ma stresu, bo nie ma już przymusu. Nikt do wojska w warunkach pokoju nie zostanie powołany na siłę. Dlatego jak mówi dr Jerzy Nowicki, dziś do kwalifikacji mężczyźni podchodzą spokojnie. Nie ma już przejaskrawiania swoich dolegliwości i wymyślania tajemniczych objawów tylko po to, by uniknąć służby. Teraz sytuacja się odwróciła. - Jest symulacja w drugą stronę tzn. ukrywanie pewnych objawów, które by kandydata dyskwalifikowały do uzyskania kategorii A i tu też trzeba być ostrożnym, bo zwłaszcza zdarza się to u osób ze schorzeniami psychicznymi, które nie pokazują dokumentacji – mówi dr Jerzy Nowicki, przewodniczący komisji lekarskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Bo jeżeli ktoś chce się dostać do zawodowej armii, musi uzyskać kategorię A na podstawowej kwalifikacji wojskowej, a później jeszcze raz ją potwierdzić, przechodząc specjalistyczne badania, także psychologiczne. Podczas zeszłorocznej kwalifikacji 88% badanych kaliszan otrzymało kategorię A. I z roku na rok ten procent się zwiększa. - Stan zdrowia tych młodych ludzi się poprawił, a to wynika z ogólnej higieny i stylu Życia, jaki jest w naszym społeczeństwie – dodaje dr Jerzy Nowicki.


Cały proces kwalifikacji kończy się przeniesieniem do rezerwy i wydaniem zaświadczeń o uregulowaniu stosunku do służby wojskowej. I większość 19-latków chciałaby na tym zakończyć swój kontakt z wojskiem. - Przejście takiej kwalifikacji to jest bardzo ciekawe doświadczenie. Mam nadzieję, że nigdy nie będę miał konieczności obrony kraju, nigdy nie będę musiał być powołany i moje drogi z armią jakoś się nie skrzyżują, a moja przygoda z wojskiem zakończy się na tej komisji wojskowej – mówi mówi Mateusz Banasiewicz, uczeń III LO w Kaliszu. - Sądzę, że to jest ostatnia deska ratunku, bo mam inne plany na przyszłość. Jeżeli mi nie wyjdzie nic innego, to pójdę do wojska – dodaje Wiktor Antoniewicz, uczeń IV LO w Kaliszu.

Ale to nie jest takie oczywiste. Bo tak jak do Narodowych Sił Rezerwowych jak i do szkół wojskowych nie jest tak łatwo się dostać. - Nie ukrywam, że jest się dość trudno dostać się do szkolnictwa wojskowego, łatwiej czasem na politechnikę. W ubiegłym roku na około 100 chętnych dostało się 10 osób – mówi ppłk. Andrzej Krupiński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu.

Kwalifikacja wojskowa w Kaliszu, dla mieszkańców miasta potrwa do 3 marca.  Od ponad 10 lat w tych działaniach kaliską WKU wspiera lekarz, Jerzy Nowicki, który dziś został wyróżniony Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” przyznawanym przez Ministra Obrony Narodowej.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ******** kurkaTreść komentarza: ale kogo to obchodzi pomijajac ludzi zawodowo tym zainteresowanymi, sa narkomani sa i dilerzy i policjanci ktorzy sie bawia w lapaj kroliczka... zadnen bez drugiego i trzeciego zyc by nie mogl... kogo to obchodzi serio.... przy dzisiejszych mozliwosciach wykrycie uprawy czy dilera jest, powiedzmy tak gdyby sie komus chcialo nie ma narkotykow na ulicach w pare miesiecy ale....no wlasnie komu sie chceData dodania komentarza: 19.09.2024, 17:11Źródło komentarza: Policyjna akcja obok Kalisza. Znaleźli TO w budynku!Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Nie dość że ja potrąciła to ponoć po niej przejechała,wszystko wydarzyło się na oczach męża .Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:04Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: Potencjalny nabywcaTreść komentarza: Z którego roku ta Skoda?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:46Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: FrankaTreść komentarza: do wpisu pana ---Wolne rzeki jak na zachodzie ----HA !! HA!!!---- na zachodzie drogi panie ,rzeka REN ---uregulowana , bo Niemcy zawsze rzeki mieli odpowiednio pogłębione , barki z towarami płyną , odpowiednio pogłębione mieli uregulowane --- tam barki płyną swobodnie rzeką , tak ----Polacy , kto was tak omamił , czyżby rzeczywiście Zieloni od Niemców ,żeby z Polski zrobić śmietnik dla nich i jedno wielkie Bagno !!!!!Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:37Źródło komentarza: Ludzie wysiedleni, zbiornika nie ma. Co dalej z tym obiektem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama