Czytelnik portalu Ryszard odniósł się do naszej informacji na temat planów, jakie wobec niektórych kaliskich osiedli ma na ten rok Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji PISALIŚMY O TYM TUTAJ - Planowana jest teraz budowa sieci kanalizacyjnej na obrzeżach miasta, tymczasem zupełnie zapomniano o skanalizowaniu ul. Częstochowskiej na odcinku od Ks. Jolanty do Rzymskiej, przy którym znajduje się Giełda Kaliska, Agro-Hurt, hurtownie spożywcze, salon samochodowy, meblowy, wiele innych firm, a także budynki mieszkalne – czytamy w liście do redakcji. - Odwiedzający Giełdę i klienci z konieczności załatwiają swoje potrzeby zanieczyszczając ściany hurtowni oraz okoliczne nieużytki. Może za pośrednictwem waszego portalu udałoby się jakoś zainteresować Ratusz tym problemem i przypomnieć, że tutaj też jest centrum miasta?
Przedsiębiorstwo Wodociągów i kanalizacji zapewnia, że wspomniany rejon w niedalekiej przyszłości doczeka się inwestycji. - PWiK Sp. z o.o w Kaliszu umieści w projekcie planu wieloletniego na lata 2017-2019, zatwierdzanego przez Radę Miasta Kalisza, zadanie polegające na budowie odcinka kanalizacji sanitarnej w ulicy Częstochowskiej - od ul. Księżnej Jolanty do ul. Rzymskiej (do wiaduktu) – informuje portal faktykaliskie.pl Anna Chmara z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Kaliszu.- Kanalizację sanitarną na tym odcinku planujemy wykonać w roku 2017 i takie deklaracje złożyliśmy podczas rozmów z przedstawicielem Giełdy Kaliskiej.
W tym rejonie miasta znajduje się m.in. giełda, hurtownie i sklepy. Według zapewnień PWiK odcinek ul. Częstochowskiej zostanie skanalizowany za 2 lata.
Jak dodaje, w okresie od 2007-2009 r. realizowany był projekt współfinansowany przez UE w ramach Funduszu Spójności pt. „Przebudowa systemu odprowadzania ścieków w Kaliszu, jednak zadanie nie zostało umieszczone w zakresie prac objętych projektem „najprawdopodobniej z powodu bardzo trudnych warunków jego realizacji i ogromnych kosztów w stosunku do oczekiwanego efektu”. - Do zrealizowania zadania koniecznych jest szereg trudnych uzgodnień i umów z PKP dotyczących przejścia przez ich tereny – wyjaśnia Anna Chmara.
MIK, fot. Google Street View
Napisz komentarz
Komentarze