Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. - W mieście Kaliszu zgłoszonych zostało 924 uczniów, natomiast w powiecie 868 – poinformowała portal faktykaliskie.pl Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
Uczniowie pisali przez 60 minut. Czas ten wydłużony został dla dzieci z dysfunkcjami. Sprawdzian kompetencyjny, obejmujący zagadnienia z języka polskiego i matematyki, ma na celu sprawdzenie wiedzy ucznia, ale także jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.
Co dwie głowy to nie jedna – między innymi opowiadanie wyjaśniające sens tego powiedzenia musieli napisać szóstoklasiści. W części matematycznej czekały na nich zadania tekstowe i figury geometryczne. Po pierwszym w życiu egzaminie większość uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu, w której dziś gościliśmy, salę egzaminacyjną opuściła kilka minut przed czasem. - Niektóre zadania były trochę trudne, nie mogłam ich zrozumieć, ale w końcu zrozumiałam – powiedziała nam jedna z uczennic SP 8. - Trochę się stresowałem, ale gdy już zacząłem pisać miałem wrażenie, że kartkówka z matematyki była trudniejsza – dodał jej kolega. Generalnie w ocenie uczniów sprawdzian nie był trudny. Na oficjalne wyniki musze jednak poczekac do czerwca.
Sprawdzian szóstoklasisty ma charakter zewnętrzny tzn. oceniany jest przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne – w przypadku Kalisza poznańską. Jest obowiązkowy, bowiem stanowi jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Wynik sprawdzianu nie będzie miał wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum, chyba że ubiega się on o przyjęcie do szkoły innej niż w swoim rejonie.
Ten rocznik jest ostatnim, który pisze sprawdzian w obowiązującej obecnie formule. Od 2015 r. sprawdzian będzie składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut.
Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Ta część egzaminu potrwa 45 minut.
Wyniki sprawdzianu wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.
O swoich wrażeniach uczniowie opowiedzą dziś na antenie Magazynu Miejskiego. Zapraszamy na wiadomości na żywo o 17.15.
MIK, RED, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze