PLK w 2015 roku planuje wymianę szyn i podkładów na 16 kilometrowym odcinku między Antoninem a Ostrowem Wielkopolskim. Dodatkowo wyremontowany zostanie przystanek w Jankowie Przygodzkim.
- Peron będzie miał nową nawierzchnię, wiatę z ławkami i oznakowaniem. Powstanie dojście przystosowane do obsługi niepełnosprawnych. Modernizacja 4 przejazdów kolejowo – drogowych usprawni ruch pociągów i zwiększy bezpieczeństwo kierowców – informuje Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP PLK S.A.
Na prace pomiędzy Antoninem a Ostrowem Wielkopolskim PLK zaplanowała 35 milionów złotych. Zgodnie z planem spółka sukcesywnie remontuje odcinek między Ostrzeszowem a Ostrowem Wielkopolskim. W ubiegłym roku przeprowadzono prace pomiędzy Ostrzeszowem a Antoninem. Na tym odcinku wymieniono tory, rozjazdy na stacji Antonin i wyremontowano 8 przejazdów kolejowych. Dzięki temu pociągi relacji Kluczbork - Poznań kursują z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Zwiększyło się też bezpieczeństwo kierowców przejeżdżających przez tory. Zmiany zaszły również na przystanku w Niedźwiedziu Wielkopolskim zlokalizowanym na tej trasie.
- Dzięki jego przebudowie i podwyższeniu, podróżni mają lepszy dostęp do pociągów. Peron ma nową nawierzchnię i jest wyposażony w wiatę z ławkami. Wygodniejszą podróż umożliwia także nowe oznakowanie i tablice informacyjne. Tak jak wszystkie przebudowywane przez PLK przystanki i Niedźwiedź Wielkopolski został przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności – dodaje Zbigniew Wolny.
Rewitalizacja odcinka Ostrzeszów – Antonin kosztowała 20 mln zł. Prace modernizacyjne torów na odcinku Ostrzeszów – Ostrów Wielkopolski według planów PKP PLK S.A. mają poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy podróżujących między Wielkopolską a Śląskiem. Oprócz tego prace naprawcze infrastruktury pomiędzy Katowicami a Poznaniem obejmują odcinki: Ostrzeszów – Kluczbork; Kluczbork – Kalety; Bytom Północ – Tarnowskie Góry oraz Kalety Strzebin. Po zakończeniu remontów podróż między Katowicami a Poznaniem będzie krótsza o 1,5 godziny.
AW, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze